Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Možnosti, jaké máme při výběru elektro zařízení: zásuvky, vypínače, chytrá zařízení

  

Malé, menší, větší nebo velké: elektrické spotřebiče jsou dnes nepostradatelnou součástí našich každodenních životů v práci i v domácnosti. Spotřebiče a veškeré příslušenství s nimi spojené nás zkrátka obklopují. Jejich správný výběr je proto poměrně důležitý a je při něm třeba posuzovat všechny možnosti, které máme. I u zařízení typu zásuvek nebo vypínačů to platí stejně jako třeba u lednice.

Značka není jen na ozdobu

V případě elektrospotřebičů a dalších elektrozařízení, ať již velkých či malých, je nakupování podle značky výrobce více než jen honbou za dobrou „imidž“. Provoz takových zařízení je totiž vždy i otázkou bezpečnosti a kvalita je zde hraje tak nutnou podmínkou nejen pro funkčnost, ale i bezpečnost daného zařízení.

Ne vždy je samozřejmě značka sama o sobě zárukou stoprocentní kvality, přesto je u prověřených výrobců riziko závady a následné nehody nižší než u bezejmenných výrobků. V každé oblasti může hrát prim jiná firma, obecně lze ale říci, že při nákupu elektrozařízení rozhodně neuděláte chybu, pokud sáhnete např. po výrobcích společností jako je Schrack, Schneider Electric nebo Legrand.

Chytrá elektrozařízení jako nový standard

V současné době je čím dál tím častější, že označení „chytré“ mají i zařízení, se kterými bychom si ještě nedávno tento pojem v žádném případě nespojovali. Dnes tak máme třeba chytré trouby nebo lednice a v neposlední řadě i vypínače nebo zásuvky.

Tato chytrá (v angličtině smart) elektrozařízení umožní například ovládání na dálku nebo kontrolu stavu. To je velký bonus i pro zmíněnou bezpečnost, třeba v situaci, kdy jste na cestě na chalupu a v hlavě vám začne vrtat pochybnost o tom, zda jste skutečně vypnuli žehličku. Pokud máte chytrou zásuvku a příslušnou mobilní aplikaci, můžete si na telefonu jednoduše zkontrolovat, zda je žehlička stále připojena a případně zásuvku na dálku odpojit.

Design jako důležitý parametr

Zákazníci mohou vybírat elektrozařízení v mnoha různých provedeních. Lišit se mohou materiálem (nejběžnější je samozřejmě plast, lze ale volit i exkluzivnější řešení, např. keramiku), barevným provedením, povrchovou úpravou a samozřejmě designem. Většina výrobců dodává svá zařízení v ucelených designových řadách a zákazník si tak může celý byt osadit zařízeními, která mu z hlediska designu nejvíce vyhovují. Někdo bude preferovat moderní design a chromovanou povrchovou úpravu, jiný dá přednost keramice v retro stylu a někdo se spokojí s plastovou klasikou.

Rozhodování dle ceny

Jako u jakékoliv jiného produktu, i elektrozařízení mají své levné a dražší představitele. Cenové rozpětí může být široké. Zatímco běžná zásuvka s plastovým tělem vyjde doslova na pár korun, cena designové keramické zásuvky může atakovat hranici dvou tisíc korun. Stejně tak chytrá zařízení budou stát vždy o něco více.

Každý zákazník má zkrátka možnost vybrat si přesně takové řešení, které odpovídá jeho představám, potřebám a možnostem. A to je dobrá zpráva.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články