Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyhledat kabely a trubky pod omítkou?

  

Koupili jste si rodinný domek nebo rekonstruujete koupelnu nebo jinou místnost v bytě a zasahujete do zdí? Navíc jste zjistili, že nemáte k dispozici dokumentaci, která by přesně určovala polohu kabelů a trubek vedených ve zdi? Pak stojíte před vcelku velkým problémem, na který se zkusíme najít odpověď. Otázka: "Jak vyhledat kabely a trubky pod omítkou?" patří totiž mezi ty nejzapeklitější.

Vyhledání kabelů pod omítkou

Kabely pod omítkou, které vedou elektrický proud a jsou uloženy v omítce je možné lokalizovat pomocí mnoha druhů tzv. hledaček. Většina z nich garantuje relativně solidní přesnost vyhledání s tolerancí do 0,5 cm a jsou schopné omítku a zdivo prohlédnout do hloubky v řádech desítek centimetrů. 

Proč je třeba lokalizovat kabely pod omítkou?

Kabely pod omítkou většina majitelů domů potřebuje lokalizovat ve dvou případech. Tím prvním je velká rekonstrukce nejen omítek, při které nechceme zasahovat do stávající elektroinstalace. V těchto případech postupujeme velmi opatrně, protože jakékoli přerušení kabelů z důvodu jejich neobjevení nebo špatné lokalizace může znamenat podstatné prodloužení rekonstrukce a také větší výdej financí z vaší peněženky. Druhým případem je nutnost vyhledání místa, kde je porušeno elektrické vedení nebo dochází ke zkratu. 

  • Při řešení druhého případu se obrňte trpělivostí - hledání problémového místa může trvat i několik hodin

Vyhledání trubek pod omítkou?

U trubek a jejich polohy pod omítkou je to ještě složitější než u kabelů, protože neexistuje žádný zaručený způsob, jak je přesně najít. I proto nastupuje lidová tvořivost a nápady, které mohou pomoci. 

Infrakamera

První možností je použití infrakamery, kterou nemusíme kupovat, ale je možné si ji zapůjčit. Postup je pak následovný:

  • do trubek pustíme teplou nebo studenou vodu - chladnější vodu jen, pokud předpokládáme nepříliš velkou hloubku umístění trubek
  • zapneme infrakameru a začneme skenovat možné umístění
  • označíme si místa, kde jsme trubky lokalizovali

Infrateploměr

Druhou možností, jak vyhledat trubky pod omítkou, může být použití levného infrateploměru. Ten je možné zakoupit v mnoha obchodech pro kutily. Použití je v zásadě stejné jako u infrakamery, ale pozor výsledky a přesnost lokalizace umístění trubek pomocí tohoto teploměru jsou o mnoho menší. I proto doporučujeme tento způsob využívat pouze v případě, že nevyžadujete naprosto přesnou lokalizaci trubek. 

Detektor kovů jako nouzové řešení

Třetí možností pro vyhledání trubek pod omítkou může být detektor kovů. Jeho použití je možné až poté, co do trubek po odmontování baterie vložíte kovový drát. Ten následně detektor dokáže lokalizovat s relativně velkou přesností. Jde však o opravdu nouzové a pracné řešení, které bychom volili až v závěru, kdy všechna ostatní selžou. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)