Co všechno by měl mít člověk připraven pro blackout trvající déle než den
Prakticky celá základní infrastruktura vyžaduje ke svému fungování elektřinu – od zdrojů potravy až po kanalizaci. Pokud se chcete vhodně připravit na delší blackout, měli byste se orientovat na zajištění optimálních podmínek v následujících oblastech:
Pitná voda a potraviny
Dodávka pitné vody i užitkové vody bude v případě delšího blackoutu omezená nebo úplně pozastavena, jelikož její rozvod zajišťují elektricky ovládaná čerpadla. Je tedy dobré mít vždy doma zásobu pitné vody pro všechny obyvatele domácnosti minimálně na 3 dny, a to buď v podobě vody balené nebo v kanystru. Ve chvíli, kdy k výpadku dojde, raději začněte připravovat zásoby vody soustavným napouštěním. Vedle pitné vody bude potřeba také voda užitková na minimální hygienu, umývání nádobí byste měli zcela vynechat – dobré je mít zásobu jednorázového nádobí, které můžete použít i vícekrát. Máte-li doma vlastní studnu s mechanickým čerpáním, pořiďte si do zásoby tablety na její dezinfekci. Pro potraviny platí stejné množstevní pravidlo jako pro pitnou vodu, tedy zásoby nejméně na 3 dny pro všechny členy domácnosti, a to především potraviny, které není nutné tepelně upravovat (konzervy, pufované pečivo, oříšky a pochutiny, ale i zavařeniny, sušené ovoce apod.). Máte-li k dispozici jednoduchý vařič, který nevyžaduje napájení z elektrické sítě (obvykle se používá na kempování), můžete si na něm připravit také jednoduchá jídla, musíte však počítat s nadměrnější spotřebou vody. Potraviny v ledničce a mrazničce lze konzumovat, ideální je však minimálně mrazák nechat co nejdéle uzavřený, déle tak zachová potraviny zmrazené.
Osvětlení a vytápění
Dalšími oblastmi, které budou při delším blackoutu problematické, jsou zdroje světla a tepla. Zatímco světlo je možné nahradit snadno ruční baterkou nebo čelovkou (nedoporučují se svíčky kvůli riziku požáru), u vytápění bude situace mnohem horší, zvláště nemáte-li k dispozici náhradní zdroj tepla. Fungovat nebudou plynové kotle ani jiná zařízení, která mají elektricky řízenou regulaci, dostupné nebude ústřední vytápění. Disponujete-li krbem nebo kamny na tuhá paliva, využívejte pouze místností, v nichž jsou lokalizována a důsledně zavírejte dveře. Není vhodné využívat plynová topidla, z nichž může unikat oxid uhelnatý. V zimních měsících si na sebe oblečte co nejvíce vrstev oblečení, a to i na spaní a spěte ve spacákách. Doporučuje se ponechat jedno světlo zapojené v rozvodné síti a zapnuté, abyste poznali, kdy se elektřina opět nahodí. Výhodu mají obydlí s vlastní elektrocentrálou, do té je nejlepší zapojit pouze nejnutnější zařízení a minimalizovat svícení zejména v nočních hodinách – zvyšuje se riziko rabování.
Hygiena a léčiva
Velmi nepříjemnou záležitosti blackoutu je nefungující kanalizace, která může navíc začít vytékat. Abyste předešli problémům s nefungujícím splachováním, je lepší řešit vyprazdňování alternativním způsobem a užitkovou vodu maximálně šetřit. Mějte připravené hygienické prostředky, které se bez body obejdou – dezinfekci, vlhčené ubrousky apod. Pokud pravidelně berete léky, měly byste mít vždy doma minimálně zásobu na 3 měsíce – některé lékárny sice budou fungovat, ale budou přetíženy, většina bude ovšem kvůli fungování přes čárové kódy zavřená.
Doprava a komunikace
Obdobná situace jako v lékárnách nebo prodejnách potravin bude také na čerpacích stanicích – nebudou fungovat pokladny, takže nebude možné za pohonné hmoty zaplatit. Navíc doprava pravděpodobně zkolabuje dlouhými zácpami – pokud nikam nemusíte, raději autem nejezděte (vhodné je mít vždy zásobu alespoň poloviny nádrže pro nutné výjezdy). Pro komunikaci s okolním světem je dobré mít rádiový přijímač fungující na baterie, případně lze poslouchat rádio v autě. Mobilní telefon mějte vždy plně nabitý, optimálně také s plnou powerbankou. Lze jej vyžívat k nouzovému volání – při přetížené síti volejte z telefonu bez SIM karty anebo z nejbližší veřejné budky. Výpadek proudu je jedním z důvodů proč si ponechat pevnou linku. Vždy mějte doma alespoň menší hotovost.