Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak se připravit na výpadek proudu?

  

Přestože se to může jevit jako velmi nepravděpodobné, riziko blackoutu je především v zimním období poměrně vysoké. Rozsáhlý výpadek proudu mohou zapříčinit především náročné klimatické podmínky zimního období, jako jsou husté sněžení, bouře nebo silný vítr, jež mohou poničit součásti elektrické rozvodné sítě. V případě vysokého rizika mohou sami poskytovatelé energií své dodávky přerušit jako prevenci velké škody. Kromě klimatických vlivů může být příčinou blackoutu také nadměrný přetok do sítě, nebo správní chyba. Krátkodobé výpadky proudu obvykle nevyžadují náročnější přípravu a jsou snadno přečkatelné, u blackoutů trvajících déle než 24 hodin však začínají ovlivňovat prakticky všechny základní lidské potřeby a oblasti infrastruktury. Pro tyto případy je dobré se odpovídajícím způsobem připravit.

Co všechno by měl mít člověk připraven pro blackout trvající déle než den

Prakticky celá základní infrastruktura vyžaduje ke svému fungování elektřinu – od zdrojů potravy až po kanalizaci. Pokud se chcete vhodně připravit na delší blackout, měli byste se orientovat na zajištění optimálních podmínek v následujících oblastech:

Pitná voda a potraviny

Dodávka pitné vody i užitkové vody bude v případě delšího blackoutu omezená nebo úplně pozastavena, jelikož její rozvod zajišťují elektricky ovládaná čerpadla. Je tedy dobré mít vždy doma zásobu pitné vody pro všechny obyvatele domácnosti minimálně na 3 dny, a to buď v podobě vody balené nebo v kanystru. Ve chvíli, kdy k výpadku dojde, raději začněte připravovat zásoby vody soustavným napouštěním. Vedle pitné vody bude potřeba také voda užitková na minimální hygienu, umývání nádobí byste měli zcela vynechat – dobré je mít zásobu jednorázového nádobí, které můžete použít i vícekrát. Máte-li doma vlastní studnu s mechanickým čerpáním, pořiďte si do zásoby tablety na její dezinfekci. Pro potraviny platí stejné množstevní pravidlo jako pro pitnou vodu, tedy zásoby nejméně na 3 dny pro všechny členy domácnosti, a to především potraviny, které není nutné tepelně upravovat (konzervy, pufované pečivo, oříšky a pochutiny, ale i zavařeniny, sušené ovoce apod.). Máte-li k dispozici jednoduchý vařič, který nevyžaduje napájení z elektrické sítě (obvykle se používá na kempování), můžete si na něm připravit také jednoduchá jídla, musíte však počítat s nadměrnější spotřebou vody. Potraviny v ledničce a mrazničce lze konzumovat, ideální je však minimálně mrazák nechat co nejdéle uzavřený, déle tak zachová potraviny zmrazené.

Osvětlení a vytápění

Dalšími oblastmi, které budou při delším blackoutu problematické, jsou zdroje světla a tepla. Zatímco světlo je možné nahradit snadno ruční baterkou nebo čelovkou (nedoporučují se svíčky kvůli riziku požáru), u vytápění bude situace mnohem horší, zvláště nemáte-li k dispozici náhradní zdroj tepla. Fungovat nebudou plynové kotle ani jiná zařízení, která mají elektricky řízenou regulaci, dostupné nebude ústřední vytápění. Disponujete-li krbem nebo kamny na tuhá paliva, využívejte pouze místností, v nichž jsou lokalizována a důsledně zavírejte dveře. Není vhodné využívat plynová topidla, z nichž může unikat oxid uhelnatý. V zimních měsících si na sebe oblečte co nejvíce vrstev oblečení, a to i na spaní a spěte ve spacákách. Doporučuje se ponechat jedno světlo zapojené v rozvodné síti a zapnuté, abyste poznali, kdy se elektřina opět nahodí. Výhodu mají obydlí s vlastní elektrocentrálou, do té je nejlepší zapojit pouze nejnutnější zařízení a minimalizovat svícení zejména v nočních hodinách – zvyšuje se riziko rabování.

Hygiena a léčiva

Velmi nepříjemnou záležitosti blackoutu je nefungující kanalizace, která může navíc začít vytékat. Abyste předešli problémům s nefungujícím splachováním, je lepší řešit vyprazdňování alternativním způsobem a užitkovou vodu maximálně šetřit. Mějte připravené hygienické prostředky, které se bez body obejdou – dezinfekci, vlhčené ubrousky apod. Pokud pravidelně berete léky, měly byste mít vždy doma minimálně zásobu na 3 měsíce – některé lékárny sice budou fungovat, ale budou přetíženy, většina bude ovšem kvůli fungování přes čárové kódy zavřená.

Doprava a komunikace

Obdobná situace jako v lékárnách nebo prodejnách potravin bude také na čerpacích stanicích – nebudou fungovat pokladny, takže nebude možné za pohonné hmoty zaplatit. Navíc doprava pravděpodobně zkolabuje dlouhými zácpami – pokud nikam nemusíte, raději autem nejezděte (vhodné je mít vždy zásobu alespoň poloviny nádrže pro nutné výjezdy). Pro komunikaci s okolním světem je dobré mít rádiový přijímač fungující na baterie, případně lze poslouchat rádio v autě. Mobilní telefon mějte vždy plně nabitý, optimálně také s plnou powerbankou. Lze jej vyžívat k nouzovému volání – při přetížené síti volejte z telefonu bez SIM karty anebo z nejbližší veřejné budky. Výpadek proudu je jedním z důvodů proč si ponechat pevnou linku. Vždy mějte doma alespoň menší hotovost.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)