Na otázku v titulku neexistuje jednoduchá odpověď. Hrozně moc záleží na tom, z čeho je zeď postavena, a taky na tom, jak těžký předmět má být na stěnu pověšen. Podle toho se vybírá vrták a volí i jeho průměr.
Obklady stěn jsou nedílnou součástí nejen kuchyní, ale i koupelen, toalet a někdy i dalších částí bytu. Vedle klasický kachlíček s glazurou i bez ní to mohou být i dlaždice a nejrůznějšími deskami. Všechny uvedené materiály mají něco společného - těžko se do nich vrtá.
Nezřídka se stane, že ztratíme klíče nebo se nám klíč zalomí v zámku V takových případech potřebujeme odstranit původní vložku a nahradit ji novou. Nejsnažším způsobem je její odvrtání.
Způsoby odvrtání vložky zámku
Vrtání směřujeme na celý válec či jeho střed, cylindrické vložky, pružiny, blokovací kolíky nebo bezpečnostní stavítka.
Broušení vrtáků je něco jako vysoká škola kutilství. Málokterý kutil přizná, že to neumí, takže se často stává, že se místo nabroušeného vrtáku dočká spíše návštěvy nejbližší profesionální brusírny, nebo rovnou hobby obchodu, kde si koupí vrták nový. Jako u všeho, i u broušení vrtáků je nejlepší prevence. Pokud používáte správný vrták na správný materiál, vydrží vám bez broušení podstatně déle.
Kuchyně a koupelny jsou místy, kde je třeba připevnit velké množství nábytkových prvků i nejrůznější doplňků či světel. Naprostá většina těchto místností má stěny obloženy nějakým typem obkladového materiálu – klasickými kachlíčky s glazurou či bez, dlaždicemi, nejrůznějšími deskami …. Rady, jak do nich navrtat otvory, aniž bychom obklady poničili, najdete právě v tomto textu.
Pokud jste někdy bydleli v panelovém domě nebo třeba i novostavbě s betonovými zdmi, zřejmě jste narazili na problém, jak pověsit obraz nebo třeba připevnit na zeď poličku. Vrtání do betonu totiž není žádná hračka a při nevhodném vybavení vám může kutilské práce na dlouho pěkně znechutit. Nestačí jen koupit tvrdý vrták, musíte koupit ten správný vrták přesně pro vrtačku, kterou máte doma vy. Anebo můžete zkusit i něco jiného, než je vrtačka.
Rekonstruujete si bydlení a došla přitom řada také na práci se dřevem? Nebo jste se prostě jen rozhodli, že se stanete domácími kutily a zkusíte si sami vyrobit novou poličku do obýváku? Sehnat si materiál na její výrobu pro vás jistě nebude žádný problém! Otázkou však je, jak s takovým dřevem pracovat, aby výsledné dílo dobře vypadalo a zároveň mělo také dlouhou životnost.