Jaká je optimální výška umístění televize na stěnu?

Na otázku „Jak vysoko na stěnu si mám pověsit televizi?“ univerzální odpověď neexistuje. Je jasné, že ke stropu ani deset centimetrů od země to nebude. Jaká jsou tedy pravidla?

Pověsit televizi na zeď do libovolné výšky sebou nese nesporné výhody. Nemusíte obtížně hledat stolek či skříňku v takové velikosti, aby přesně odpovídal vašim požadavkům. Zároveň získáte v místnosti více prostoru. Opticky i fakticky.

Při určování správné výšky je třeba si uvědomit, že na televizi se nedíváme jen pár minut denně. Někdy se můžeme dostat až na několik hodin. A to už se vyplatí myslet na své zdraví, které při nesprávném umístění televize trpí. Zejména krk a záda jsou vystaveny největšímu tlaku.

Televizi věšte maximálně do výše očí

Aby vám sledování co nejméně zatěžovalo vaše zdraví, stačí se řídit zlatým pravidlem: při sledování televize nesmíte mít zakloněnou ani výrazně předkloněnou hlavu. Proto se televizory nejčastěji umisťují do výše očí, ideálně ještě o pár centimetrů níže. Je to praktické například při čtení titulků. Bavíme se o středu obrazovky.

Konkrétní čísla určit nelze, závisí na výšce člověka, výšce gauče, sedačky, křesla apod. a také jejich vzdálenosti od televize. Průměrně se však bavíme o hodnotách mezi 95–120 cm. Nejlepší rada, kterou můžete dostat, pokud vám jde o konkrétní údaje, je: vyzkoušejte si (například pomocí papírové repliky) několik variant v tomto rozmezí a sami poznáte, co je pro vás nejlepší.

S kompromisy opatrně

Problém může nastat, když jednu televizi sledují diváci různých výšek. Typicky děti a dospělí. Takovou situaci nelze řešit jinak než vhodným kompromisem. Nemusíte však pokaždé, když se bude chtít dítě podívat na svůj oblíbený seriál, umístění televize převrtávat. Jednak myslete na to, že děti postupně rostou a když si sednou na polštář, cíle dosáhnete také.

Pozor na místnost, ve které televize je

Kromě výšky očí hrají v umístění televizoru na stěnu roli také další faktory:

Místnost, ve které se televizor nachází

  • Obývací pokoj – Je zde pravděpodobnost, že většinu času budete před televizí trávit vsedě, proto měřte výšku podle toho.
  • Ložnice – V ložnici se naopak nejčastěji na televizi díváte vleže, může být tedy položena níže.
  • Kuchyně – V kuchyni pravděpodobně nesledujete televizi kontinuálně, ale slouží vám jako kulisa, ke které občas zvednete oči. Proto zde nemusíte všechna pravidla striktně dodržovat a televize může být výš.

Světelné podmínky

Televizor by neměl viset na stěně, na které se nachází okno. Světlo z něj by vás při sledování oslňovalo a kazilo zážitek. Podobného efektu byste docílili, kdybyste televizi pověsili na stěnu proti oknu. Na obrazovce by se světlo z protilehlého okna zase odráželo.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.34/5 (44 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články