Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vybrat novou chladničku do domácnosti?

  

Výběr chladničky rozhodně není snadným úkolem. Tento nejvíce užitečný elektrický spotřebič v našich domácnostech je potřeba vybírat s rozvahou, abychom pak v budoucnu své volby nemuseli litovat. Na našem trhu je v současné době k mání mnoho druhů chladniček. Existují chladničky volně stojící, vestavěné, malé, energeticky úsporné nebo také takzvané americké chladničky. Pojďme se tedy společně podívat na to, jaké jsou mezi nimi rozdíly a která by mohla nejlépe zaplnit volné místečko ve vaší kuchyni.

Volně stojící chladničky – jednoduchá instalace

Začněme volně stojícími, které jsou momentálně nejčastější volbou mezi zákazníky. Mají totiž tu výhodu, že je lze snadno přemísťovat a při nějaké poruše se k nim i snáze dostaneme. Zpravidla disponují i nižší cenou a větším úložným prostorem, který není omezován ostatním nábytkem oproti vestavěným. Mezi chladničkami mají také volně stojící chladničky největší zastoupení a tak máme opravdu z čeho vybírat.

Vestavěné chladničky – dokonale sladí s interiérem

Další kategorií chladniček tvoří chladničky vestavěné. Ty se zabudovávají přímo do kuchyňské linky, tudíž dobře ladí s okolním interiérem. Samozřejmě je jejich nevýhodou to, že s nimi nemůžete volně pohybovat a jejich úložný prostor je dán rozměry kuchyňské linky. I instalace je poněkud náročnější, než je tomu u ostatních druhů, ale na druhou stranu tím, že jsou zabudovány do kuchyňské linky, jsou lépe chráněny a také méně hlučné.

Americké chladničky – luxus především

Na našem trhu se už začínají čím dál více objevovat i takzvané americké chladničky, které disponují vysokým komfortem a skvělými funkcemi. Jsou charakteristické tím, že oproti klasickým chladničkám nabízí i něco navíc. Většinou dokážou vyrobit ledovou tříšť nebo jiné chlazené nápoje. U některých typů se setkáte i s prosklenou vinotékou a dalšími užitečnými funkcemi.

Nezapomínejte na počet kompresorů

Důležitým aspektem u chladniček je počet kompresorů. Chladničky bývají vybaveny jedním nebo dvěma kompresory. Pokud si ale pořizujete chladničku v kombinaci s mrazákem nahoře, setkáte se v jejich výbavě vždy pouze s jedním kompresorem. Pakliže se ovšem ohlížíte na chladničky s mrazákem dole, máte na výběr mezi chladničkami s jedním nebo dvěma kompresory.

Jednokompresorové chladničky s mrazákem s jedním okruhem bývají nejlevnější a mají i nižší spotřebu. Nevýhodou je ale společná funkčnost, tudíž když dojde k poruše nebo budete muset chladničku na okamžik vypnout (např.: při odmrazování), bude vypnut i mrazák. Navíc teplota je hlídaná pouze jedním termostatem.

Lepší volbou jsou již jednokompresorové s mrazákem a se dvěma okruhy, kde se dá teplota nastavit samostatně pro chladničku i mrazák. Jejich cena je sice malinko vyšší, ale rozdíly jsou většinou jen v několika stovkách korun.

Nejlépe uděláte, když si vyberete z dvoukompresorových. Mají sice vyšší spotřebu a i jejich cena je samozřejmě vyšší, nabízí ale lepší komfort a pohodlí. Dva motory, kterými jsou tyto chladničky vybaveny, se starají o chod nezávislé na sobě, takže pokud vypnete chladničku, mrazák zůstane stále v provozu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články