Buxus (zimostráz)
Vlastním jménem zimostráz, známý spíše pod názvem buxus, je stálezelený keř nebo strom. Stromy dorůstají až do výšky 6 metrů, buxus je hustý a dobře se tvaruje. Bývá ale napadán škůdci i houbami, mezi známé patří zavíječ zimostrázový, který je nenápadný hlavně tím, že housenky okusují keř uvnitř, takže si jich člověk dlouho nemusí všimnout. Je nutné tedy keř bedlivě sledovat a v případě potřeby ošetřit vhodným postřikem.
Cypřiš
Cypřiš patří také ke stálezeleným rostlinám, jedná se o jehličnaté stromy nebo keře. Na českých zahradách se těší velké oblibě díky dobré dostupnosti a nízké ceně, zároveň jsou nenáročné na údržbu a rychle rostou. Na trhu navíc najdete velký výběr, ať už se jedná o jeho výšku, barvu nebo tvar. Nevýhodou cypřišů jsou jejich trny, na které je potřeba si dávat pozor při jejich zastřihávání.
Habr
Habr je velmi oblíbeným živým plotem pro jeho snadné tvarování, dobře snáší i hluboký řez a je vhodný i pro zahradníky začátečníky, habr vám odpustí ledacos. I když nepatří ke stálezeleným rostlinám, dopřává dostatek soukromí, suché listí opadá až na jaře a to těsně před tím, než vypučí nové listy. Habr je ideální na místa, kde není půda příliš vlhká a kde má habr možnost rychleji osychat po dešti. V opačném případě může být napadán škůdci a chorobami, pro habr se doporučuje preventivní ochrana postřikem.
Tis
U tisu červeného je důležité zmínit jeho velkou nevýhodu - tis je prudce jedovatý, a to celá jeho rostlina, dokonce i včetně suchých větviček. Průběh otravy je rychlý a smrtelný. Vůbec se nehodí do zahrad, kde se mohou pohybovat děti nebo zvířata, která by tis lákal. Mezi jeho výhody patří, že lze dobře tvarovat, dobře snáší i větší zásah při jeho úpravě. Tis roste pomaleji, o to déle ale vydrží, proto ho také často vidíme ve veřejných parcích.
Túje (zerav)
Elegantního vzhledu živého plotu lze dosáhnout pomocí tújí, které rychle rostou a jsou husté. Po několika letech vytvoří nepropustný živý plot. Túje jsou na živý plot využívány velice často, mohou ale působit trochu jednotvárně. Hodí se spíše na větší pozemky, protože stromy mají tendence zesilovat odspodu a zesilující větve pak padají k zemi, zvětšují objem a zabírají více prostoru.