Montáž digestoře - Jak na to?

Vylepšili a renovovali jste svoji kuchyni? To je výborná zpráva! Co si ale počít, když potřebujete namontovat i novou digestoř? Zachovejte klid, pokud jste jen trochu šikovní, tak tuhle činnost zvládnete sami levou zadní! Využít přitom můžete i některou z následujících rad. Sami uvidíte, že na montáží digestoře není nic složitého. Jsou totiž pouze dvou typů. Jeden z nich představují ty s vnitřním okruhem a filtrem s aktivním uhlíkem, další jsou s odtahem.

Montáž digestoře bez odtahu

Instalace digestoře bez odtahu, jíž se jinak říká recirkulační, je naprosto jednoduchá. Stačí, když ji podvěsíte pod horní skříňku nebo do prázdného prostoru nad sporák do takové výše, abyste mohli pohodlně nahlížet do nádob na plotně a zároveň nic nebránilo při filtraci par. Pak již jen digestoř zapojíte do zásuvky a jediné, na co musíte pamatovat, je, abyste vždy včas uskutečnili výměnu uhlíkových filtrů v digestoři. S uhlíkovými filtry může být někdy potíž, proto je lepší se již při pořizování digestoře důkladně informovat, jak je to s možností jejich dokupování.

CO JE RECIRKULAČNÍ REŽIM DIGESTOŘE? - znečištěný vzduch není odsáván ven, ale zůstává v místnosti. Vzduch projde pouze přes uhlíkový filtr. Doporučujeme spíše digestoř s odtahem do venkovního prostředí.

Montáž digestoře s odtahem

U digestoře s odtahem již kutilové najdou větší prostor pro svoji realizaci. Především se musí zabývat jejím správným napojením do odtahové větrací šachty. Při výběru digestoře je proto třeba dbát na to, aby měla boční i horní vývod. Ty obyčejné je zpravidla mají! Podle libosti si pak můžeme vybrat, který z otvorů více pasuje k naší kuchyňské lince a její umístění v horní skříňce. Druhý otvor se pak jednoduše přelepí krytem, který je možné koupit v sadě společně s digestoří.

Vaše manuální zručnost se může naplno projevit v okamžiku, kdy je ve stěně horní skříňky nutné přímočarou pilkou vyříznout otvor, jenž má sloužit k protažení odtahové hadice – jde o flexi hadici kruhového průměru nebo o pevný systém hadic a kolen, které mají kruhový nebo obdélníkový profil. Jaká je výhoda obdélníkového profilu? Spoří místo, když digestoř instalujeme do velmi nízké skříňky. Z toho vyplývá, že právě u tohoto systému je třeba klást důraz na profil výstupu z digestoře, případně je nutné pořídit si ještě redukci z kruhového vývodu na obdélníkový. S tím nám vždy ochotně poradí v prodejně. Ideální je vyměnit uhlíkový filtr přibližně po půl roce. Přihlížet je třeba k tomu, kdy a co vaříme.

Jestliže je třeba zapojit digestoř napřímo do elektroinstalace v bytě, měli bychom to raději ponechat nějakému šikovnému elektrikářovi. S digestoří, jež se zapíná do obyčejné zásuvky, si ale budeme určitě vědět rady sami. Protože pro digestoř dostačuje 220 V, není s tím již dnes problém v žádné domácnosti.

Výška umístění digestoře

Proč dát přednost digestoři s odtahem? Především z toho důvodu, že nás zbaví nejen otravného zápachu, ale rovněž horka, jež by se z plotny šířilo. Z toho důvodu je ideální do malých kuchyní a kuchyňských koutů. Při montáži digestoře platí, že by spodní hrana měla být umístěna o něco výš než spodní hrany horních skříněk. Jako ideální výška se udává 55-60 cm nad plotnou. U modelů, které mají šikmé sklo, je možné tuto výšku snížit takovým způsobem, aby spodní hrana digestoře byla nad elektrickou deskou alespoň 45 cm a u plynové nejméně 60 cm. Varná plocha by přitom měla být vždy o něco užší než digestoř. V současnosti disponují digestoře mimo odtahu i vlastním osvětlením, což má výhodu, že není třeba speciálně osvětlovat plochu varného centra.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.14/5 (7 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články