Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak se zbavit mastnoty na digestoři?

  

Jedno přísloví říká, že láska prochází žaludkem. O dětech se s oblibou vyjadřujeme jako o hladových krcích a teplo domova, mimo jiné, také souvisí s vůněmi a plným břichem. Co všechny příklady spojuje? Ano, je to láska k jídlu. A to vzniká v kuchyni.

Co způsobuje mastnotu

Každodenní vaření zanechává stopy po celé kuchyni. Mastnota z prskajícího oleje při smažení, pečení a různých úpravách pokrmů. Ulpívá prakticky na všem. Na kuchyňské lince, dvířkách, dveřích. Ale všimli jste si či vás napadlo, že i na úchytech, vypínačích a spotřebičích? Ano, i spotřebiče je třeba čas od času vyčistit.

Velkému úklidu je třeba předcházet, ale ne vždy máme čas, pořádně uklidit nebo sem tam zapomeneme zapnout digestoř. Všechny tyto malé drobnosti se nasbírají a pak dokážou vytvořit opravdu zaschlou mastnotu a špínu, která jde těžko dolů. Pak to u vás doma může vypadat jako u někoho, kdo vůbec neuklízí a pořádek je cizí slovo. My však víme, že tak tomu není. I přes pravidelnou údržbu se generálnímu úklidu nevyhne nikdo z nás.

Jak však efektivně a rychle vyčistit celou kuchyni a především i spotřebiče, zvláště často opomíjený digestoř? Přitom ten hraje jednu z klíčových rolí v čistotě.

Úklid může být i zábava

Taky při každé návštěvě drogerie kupujete nové a nové prostředky pro boj s přichyceným olejem a špínou? Zkoušíte různé značky, ale ne vždy zaberou? Existuje několik možností, jak uklidit. Lze použít chemii, ale i čistě přírodní metody. Záleží jen na vás, které zkusíte.

Abyste po úklidu viděli dokonalý výsledek, je potřeba umýt vše hezky popořádku.

  • Lustr, svítidla, jejich vypínače a zásuvky
  • Skříňky a šuplíky
  • Spotřebiče
  • Textil
  • Okna
  • Dekorace
  • Nábytek
  • Podlaha

Prvně sundejte záclony, závěsy, ubrus a veškeré textilie a vložte je do pračky. Následně postupujte od stropu po podlahu. Takže očistěte lustr, garnýž, vršek skříněk. Použít můžete mýdlovou či jarovovou vodu. Pak se pusťte do spotřebičů. Jako první přiveďte zpátky k zašlé kráse onen digestoř. Poté všechny ostatní.

K čemu slouží

Digestoř odvádí páru, popílek a mastnotu přes filtr pryč z kuchyně ven do ovzduší. Je potřeba jej zapínat vždy, když zapínáte varnou desku. Bez něj se prostě neobejdete. I proto si zaslouží důkladnou a vřelou péči.

A jak ho tedy očistit? Základní pravidlo zní, že co jde sundat, sundejte. Jednotlivé kusy namočte do vody, do které jste přidali buď nějaký odmašťovací prostředek anebo dvě lžíce sody a octa. Nechte působit minimálně dvacet minut, a poté vydrhněte houbičkou. Dobrou zprávou pro všechny milovníky a hlavně vlastníky myčky je to, že tyto kusy většinou lze umýt jednoduše v myčce.

Filtr vyberte. Můžete se jej pokusit vyprat a znovu použít. My to však nedoporučujeme. Raději kupte nový a použijte ten.

Na digestoři bývá nanesená tlustší vrstva, která jde obtížně dolů. Znáte to, namočíte hadr do vody a začnete stírat povrch. Místo hezkého lesku se objevují bílé lepivé šmouhy. Tak lepivé, že ten hadr v ruce můžete rovnou vyhodit do koše. To je prosím olej, který při styku s vodou takto reaguje. Nesetřete ho. Pouze víc roznesete do stran. Pokud chcete čistý spotřebič, je nutné použít jeden s přípravků a přiložit ruku k dílu. Musíte se trochu zapotit, jinak to nemá smysl.

Co funguje

Sáhnout můžete po chemii namíchané v láhvi pod nějakou komerční ale i méně známou značkou. Tady se musíte řídit dle nařízení výrobce uvedené na obalu. Obvykle se však vytvoří pěna, ta se nanese, nechá působit a po deseti minutách utře do sucha. Doporučujeme tuto činnost prvně zkusit na malém kousku, kvůli případným reakcím materiálů.

Vyzkoušet můžete také starý trik našich babiček. Olej rozpouští zase jen olej. I když to zní jako bláznovství, naneste na hadřík jakýkoli rostlinný olej, co máte ve spíži a digestoř jím utřete. Vyzkoušet můžete taky pastu ze sody, vody a octa. Místo sody je možné použít kypřící prášek. Touto kaší vydrbete potřísněná místa. Pokud máte někde kovové prvky i na ně perfektně působí ocet. Dodá jim potřebný lesk.

PO vyčištění digestoře stejným způsobem dočistěte zbývající spotřebiče a plochy. Nakonec umyjte podlahu. Vaše kuchyně bud zářit a vám se v ní bude lépe vařit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (1 hlas)





Související články