Jak zařídit jídelnu?

Ať už má vaše jídelna sloužit pro každodenní společné stolování nebo jen pro výjimečné události, vždy potřebuje před zařizováním trochu plánování. Hlavně, pokud do ní chcete nastěhovat původní nebo starší nábytek. Abyste se v jídelně cítili dobře, stačí znát jen pár triků.

Analyzujte prostor

Změřte pokoj nebo tu část pokoje, kde má jídelna být. Vezměte si čtverečkovaný papír a naměřené hodnoty převeďte do potřebného měřítka. Nezapomeňte do nákresu zanést i dveře a okna a poznačte si i dobu, po kterou do místnosti svítí přímé slunce. Při umístění stolu myslete na to, že okolo musí zůstat dostatek prostoru pro odsunutí židlí.

Zamyslete se nad umístěním sezení vůči oknům. Nejspíš nebudete chtít zatahovat závěsy při každém jídle, protože některé ze členů vaší domácnosti oslňuje slunce.

Projděte si proces servírování jídla z kuchyně. Pomůže vám to rozhodnout, kam dáte komody nebo odkládací stolky, abyste s těžkými podnosy nemuseli manévrovat okolo celého stolu.

Umístěte nábytek

Nejdřív do jídelny doneste nejtěžší nebo nejmasivnější kus nábytku. Stůl nemusí tvořit klasický centrální bod, kolem kterého pak musíte vtěsnat všechen ostatní nábytek.

Jaký nábytek se nejvíc hodí do jídelny?

  • Židle

    Rozbijte monotónnost prostoru a do čela stolu postavte jiné židle než na boky stolu. Třeba masivnější židle s opěrkami. Ideální je počet 12 židlí, které můžete přidat podle potřeby. Nezaplněné židle u stolu třeba se 7 lidmi nepůsobí útulně, pro takové případy můžete mít skládací židle nebo je aspoň dejte bokem.

  • Stůl

    I v tomto případě platí, že by se ke stolu mělo pohodlně vejít hodně lidí. Stůl vám nemusí blokovat celou místnost natrvalo, stačí si vybrat takový, který se dá rozložit. Chcete-li kruhový stůl, budete na něj potřebovat spoustu místa. Židle navíc nemůžete umístit příliš blízko u sebe, protože by se vzájemně blokovaly spodními částmi nohou. Ke kulatému stolu jsou pohodlnější židle bez opěrek.

  • Osvětlení

    Nainstalujte do jídelny víc druhů světel v odlišných úhlech. Samostatné hlavní světlo nad stolem nelichotivě zobrazuje spolustolovníky. Výborně sem zapadnou stojací či nástěnné lampy, které vydávají kuželovité světlo. Pomoci si můžete i zrcadly, která odráží světlo a zároveň vytváří dekorační prvek.

  • Něco navíc

    Přidáním knihoven a poliček do jídelny ji snadno proměníte na víceúčelový prostor. Můžete tu psát domácí úkoly s dětmi, číst knihy nebo rozložit noviny s ranní kávou. Dělat takové činnosti v prostředí, které je doplněné knihami, je velmi příjemné a funkční. Pro společenštější využití jídelny si vyberte bar, pohovku a malý stolek na drinky. Gauč nebo lavice jsou vhodné, když s vámi jedí i děti, které dlouho nevydrží na jednom místě. Zaplnění na jedné straně místnosti můžete vyvážit uměleckým dílem nebo aspoň zrcadlem na druhé straně.

  • Podlaha a koberec

    Na příliš tvrdé podlaze se vám při vysmeknutí může často rozbíjet nádobí. Dlažba by měla být z takového materiálu, který do sebe nevsakuje mastnota a dobře se uklízí. Přejete-li si v jídelně koberec, spíš než celý je vhodnější jen menší, nejlépe v oblasti stolu. Měl by být natolik velký, aby se na něj vešel celý stůl i s odsunutými židlemi. Díky tomu předejdete zakopnutí a místnost opticky zvětšíte.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články