Dveře nebývají levnou záležitostí, zvláště vchodové, proto majitelé právem předpokládají, že budou plnit svou funkci. Jak dveře, tak i zárubně jsou vyráběny strojově, takže tady závady většinou nevznikají.
Bohužel, ne vždy je podlaha v domech ideálně rovná nebo zedník nezazdil zárubně přesně podle plánů, či byly v bytě upravované podlahy: výměna lina za plovoucí podlahu, položení koberců, parket atd.
Jestliže dveře drhnou, pak to neignorujme, odstraňme závadu, dokud je ještě malá.
V podstatě máme dvě možnosti: buď upravit dveře nebo podlahu. Jednodušší je upravit dveře, Jedná se o korunové položky, oprava není nijak náročná a průměrně šikovný chlap ji zvládne během několika minut.
Podložky - Ohoblování - Zaříznutí - Zabroušení - Alternativy
Možná řešení
1# Podložky – kroužky pod závěs pantů
Začínáme od nejjednodušších řešení, mezi něž patří jednoduché podložení pantů kroužky pod závěs. Tady je důležité mít prostor na horní straně, aby dveře šly zavřít. Kroužky jsou speciálně vyráběny pro tento účel a jeden kus stojí asi tři koruny, ale poslouží i obyčejná ocelová podložka. Podložky pod závěs mají vnitřní průměr 10 mm, vloží se na čep, tím dojde k zvednutí dveří asi o 3 mm, poté se nasadí dveře a je to.
2# Ohoblovat spodek dveří
Jestliže ani po vypodložení nejde dveře snadno otevírat, musíme přejít k ohoblování. Abychom zjistili kolik materiálu budeme muset zhoblovat, změříme jak velká je mezera mezi panty při nasazených dveřích. Najdeme polohu, ve které je mezera nejvyšší. Tím zároveň poznáme jak rovná je podlaha.
Změříme rozdíl mezi pantem a čepem dveří a přesně o tolik dveře ohoblujeme.
3# Křídlo zaříznout
Mezeru větší než 5 mm už nebrousíme, ale dveře musíme podříznout. Tady opravdu platí, že se má raději dvakrát měřit a jednou řezat. Po pečlivém změření přikročíme k vlastnímu upravování.
Nejlepším nástrojem je kotoučová pila a vodící lišta. Pro finální úpravu použijeme lehké zabroušení.
4# Zabrousit
Velice jednoduchý způsob je zabrušování samotnými dveřmi. Na podlahu pod dveře položíme brusné plátno, které je vhodné pro všechny materiály (dřevo i kov). Plátno je pokryté kvalitním brusným zrnem – korundem, který se postará o zabroušení dveří při jejich otvírání a zavírání. K dostání jsou brusná plátna různých výrobců a kvality.
Je samozřejmé, že takto budeme brousit jen ty dveře, které zadrhávají jen velmi lehoučce, pamatujeme na to, že neustálé drhnutí dveře deformuje.
5# Alternativa
Možná nastane situace, kdy nebudeme moci použít ani jeden z výše uvedených způsobů, protože už třeba máme spodek dveří upravený proti pronikání nárazového větru a prašnosti, a to pak musíme hledat jiné řešení.
Můžeme zbrousit podlahu, což mi připadá poněkud nepraktické, ale možné to je.
Také je možné, že se bez dveří klidně obejdeme, anebo to pojmeme zcela velkoryse a necháme si zhotovit dveře posuvné. Není to takový nesmysl, jak by se na první pohled mohlo zdát, získáme tím volný prostor kolem dveří.
Kapitola sama pro sebe jsou dveře plastové
Tady bychom měli opravu svěřit raději rukám odborníků. Garantují profesionální úroveň a záruku kvalitně provedené práce. Mezi nimi jsou i tací, kteří opravy provádějí do 24 hodin. Nikam nemusíme jezdit, servisní technici přijedou za námi. V servisních vozech mívají k dispozici nejčastěji používané náhradní díly a mohou opravu provést přímo na místě.
To, jak si poradíme s drhnoucími dveřmi záleží jen na nás, na naší volbě úpravy dveří, která nám bude nejvíce vyhovovat. Buďto problém odstraníme sami nebo práci svěříme profesionálovi.