Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak správně položit koberec?

  

Položení koberce tak, aby vám vydržel co nejdéle, zvládnete s trochou trpělivosti i sami. Přestože nejjistějšího výsledku dosáhnete s pomocí profesionála, pěkně položený koberec můžete mít vlastními silami – jen si k tomu musíte sehnat potřebné náčiní.

Nástroje

  • měřící páska a tužka

  • pravítko

  • ostrý nůž na koberec

  • oboustrannou lepicí pásku, případně i lepidlo na koberce a váleček

  • kobercovou pásku

  • kobercové lišty (hřebíky, kladivo)

Očistěte a změřte plochu

Před položením koberce podlahu důkladně vyčistěte a odstraňte všechny hrbolky a díry. Pozorně změřte tu část podlahy, kam koberec chcete položit, a berte v potaz i nerovnosti (například budete muset ořezat koberec v místech, kudy vedou trubky od starších typů topení a tady se vám bude hodit pár centimetrů koberce navíc).

Sundejte dveře a vše, co by mohlo překážet

V ideálním případě z místnosti všechno vynoste (při pokládání celopodlahového koberce je to nutnost), sundejte také dveře a podlahové lišty.

Nechte koberec aklimatizovat

Rozviňte koberec a nechte jej pár hodin odpočinout (ideálně aspoň 24), aby se trochu vyrovnal a srovnal se s teplotou a vlhkostí v místnosti.

Nalepte oboustrannou lepicí pásku

Podél hranic se zdí nalepte oboustrannou lepicí pásku. Pro menší koberce, s plochou do 20 m2, vám postačí zafixování jenom páskou (to je dobré udělat vždy i u menších kusů, koberec se nezvlní a neznehodnotí). Vrchní ochrannou vrstvu zatím neodlepujte.

Srovnejte a zařezejte koberec

Poté koberec narovnejte a pomocí pravítka nebo jiného rovného nástroje seřízněte přesahující části. Odlepte vrchní ochrannou vrstvu oboustranné lepicí pásky a koberec na ni pevně přitlačte.

Pro větší rozměry koberec ještě přilepte lepidlem

Pokud máte koberec větší, nejdřív přilepte na oboustrannou pásku jen jednu stranu, zbytek plochy pod kobercem podmažte válečkem s lepidlem (podle pokynů výrobce nechte lepidlo požadovanou dobu zaschnout) a postupně k pásce přikládejte i další strany.

Ochraňte koberec před třepením

Odřezané kraje mohou mít tendenci ke třepení, čemuž zabráníte pomocí kobercové pásky. Tu pak lehce skryjete pod kobercové lišty, které napevno přitlučete k podlaze pomocí hřebíků.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články