Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vybrat vchodové a interiérové dveře?

  

Domov je místo, kam se rádi vracíme a kde se cítíme dobře. Kromě pohodlí, je třeba klást důraz na design a hlavně bezpečí. Výběr dveří bychom rozhodně neměli podcenit, a to jak u vchodových dveří, tak u dveří v interiéru. Jenže na trhu je tolik značek a prodejců, jak se v tom má člověk vůbec orientovat? Před koupí je třeba zaměřit se na několik důležitých kritérií, které vám výběr hodně zjednoduší. A my vám poradíme, jak na to.

Vchodové dveře mají nedocenitelný význam

Přemýšlíte o koupi vchodových dveří? Pak vězte, že pouze kvalitní vchodové dveře vám zajistí spolehlivou ochranu proti vloupání. U vchodových dveří je také důležité, aby ladily s fasádou a nejbližším okolím. Také není vhodné na těchto dveřích příliš šetřit, protože jde o dlouhodobou investici, která se vám po čase vrátí. Před samotným výběrem se zaměřte na několik zásadních faktorů.

Nejprve si určete finance, které budete schopni do vchodových dveří investovat. Každý se snaží najít kvalitní zboží za přijatelné ceny, na tom není nic neobvyklého. Nedoporučujeme však prosazovat pouze nízkou cenu na úkor kvality. Myslete na to, že když si pořídíte levné dveře, za rok je budete muset nechat vyměnit a na tom už moc neušetříte.

Dalšími důležitými faktory jsou rozměry a tvar dveří. Rozměr dveří si předem důkladně změřte a také se ujistěte o tvaru dveří. Někdy je vhodné poradit se s odborníkem, pokud si nejste jisti. Velké rozdíly jsou také u vchodových dveří do bytu, které jsou schované v interiéru, nebo o venkovní vchodové dveře. Dále zvažte, zda se dveře budou otevírat dovnitř či ven, doleva nebo doprava. Nakonec je třeba zaměřit se na doplňky a příslušenství. Budete mít zájem o kukátko, práh a další bezpečnostní prvky (řetízky, zámky)? A nelze opomenout také na kování.

Dřevěné vchodové dveřeDřevěné vchodové dveře (Autor Ken Doerr CC)

Dřevo, plast nebo hliník?

Oblíbeným materiálem je dřevo. Moderní konstrukce mají plášť z masívu, uvnitř je pak tepelně izolační vložka. Někoho však může odradit poměrně vysoká cena, která se vyšplhá u luxusnějších vchodových dveří až ke třiceti tisícům. Nezapomínejte, že některé materiály, zejména dýha či masiv, mají velkou nevýhodu především v barevné nestálosti. Přírodní materiál pracuje, což se časem projeví změnou barvy. Dřevěné dveře se tedy více hodí do interiéru, tedy bytu. Venku raději zvolte odolnější materiál, který i po letech zůstane stejný.

Levněji vás vyjdou plastové dveře, ke kterým se většina lidí nakonec přikloní. Vzhled plastových dveří je často velmi věrohodnou imitací dřeva. U plastových dveří tvoří základ tepelně-izolační jádro, které je pokryto plastovými fóliemi, případně vlákny.

Další možností jsou hliníkové dveře, které se vyznačují pevností a nízkou hmotností. To je hlavní důvod, proč se mohou vyrábět v mnoha rozměrech a s několika variantami výplní. Jsou vysoce odolné proti opotřebení, avšak někoho mohou odradit nepříliš zajímavým vzhledem.

Dbejte na bezpečí domova

Odborníci často poukazují na to, že lidé vybírají vchodové dveře podle ceny a designu, ale zapomínají na to nejdůležitější, bezpečnost. Proto rozhodně nepořizujte levné zámkové vložky, které by měly být ve stejné bezpečnostní třídě, jako dveře. Je třeba myslet také na protipožární odolnost dveří, která by měla být alespoň 30 minut.

V panelovém domě doporučujeme zvolit bezpečnostní dveře, které zvenku vypadají stejně, jako mají sousedé, aby zbytečně nebudily pozornost. Dnes není problém zvolit různý design z každé strany, zevnitř mohou být dveře různě zdobené, zvenku jednoduché. Pohledová vnitřní strana by měla ladit s interiérem.

Kovové vchodové dveřeImpozantní vchodové dveře (Autor Ingrid Richter CC)

Interiérové dveře

V případě interiérových dveří klademe důraz zejména na vzhled a samozřejmě také kvalitu. Ještě, než vyrazíte do prodejny, pečlivě si změřte, jakou velikost dveří potřebujete a také zvažte finanční možnosti. Každý materiál je jinak drahý. Dveře by měly do interiéru zapadnout, ovšem netvořit nijak výrazný prvek.

Prosklené dveře interiér projasní a odlehčí. Hodí se tedy do tmavších místností. Prosklení může být různě velké, většinou bývá prosklená jen vrchní část výplně. Oblíbenou povrchovou úpravu dveří tvoří fólie v dekoru napodobujícím dřevo a jiné přírodní materiály.  Velice vkusně působí dřevo v různém dekoru, ovšem zde je třeba vědět, že za tento materiál si připlatíte. Na rozdíl od vchodových dveří, zde se nekladou nároky na bezpečnost, přesto pokud máte děti, volte dveře také s ohledem na ně (pozor na prosklené dveře, které mohou být velice zrádné). Současným trendem jsou místnosti bez dveří, není třeba uzavírat všechny místnosti, v některých se však bez dveří neobejdeme.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články