Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak na obývák spojený s ložnicí? 10 + 1 inspirací

  

Zařizování nového bydlení – ať už koupením zbrusu nového, nebo rekonstrukcí současného – patří mezi radostné chvíle plné očekávání a kreativity. Ať už jde o domek či byt v paneláku, prostornou vilku nebo malou garsoniéru jako dlaň, všichni se chceme cítit jako doma. Ať už donuceni okolnostmi, nebo zcela dobrovolně uznáváte tento styl bydlení, přinášíme vám inspiraci jak elegantně a prakticky vyřešit spojení dvou místností v jedné. Z chytrých i stylových řešení si jistě vyberete to pravé pro vás.

1.Hit číslo jedna – sklopná postel

Sklopná postel je účelným, praktickým a hlavně slušivým řešením, které vám dopřeje dostatek prostoru a hlavně kvalitního spánku. Bez jakýchkoli kompromisů si pořídíte plnohodnotnou postel se zdravotní matrací přesně dle vašich potřeb i přání. Sklopné mechanismy zvládne obsloužit i větší dítě, nemusíte se tak bát, že křehčí pohlaví by připravit či uklidit postel nezvládlo. Spolu s lůžkem uklidíte i lůžkoviny – pomocí speciálních popruhů je totiž připevníte a společně sklopíte. Sklopnou postel můžete pořídit v různých variantách:

 • jednolůžko

 • dvojlůžko

 • sklápění na délku či šířku

 • možnost vyklopení jen jednoho lůžka

 • chytře zabudované varianty do konceptu obývací stěny

 • samostatná skříň

Sklopná postel je nenápadná, nikdo nepozná, že za dvířkami ukrýváte svou vlastní ložnici. Rychle také ustelete když vás přepadne neohlášená návštěvy a také snadno připravíte ke spánku. Na míru vám ji také může vyrobit na zakázku zkušený a šikovný truhlář.

2.Spánek na palandě není jen pro děti

Bydlet si - a hlavně spát – na vysoké noze, to nemusí být jen výsada dětí. Vysoká palanda se může stát útulnou ložnicí v obývacím pokoji i pro dospělé. Získáte dokonalé soukromí, nikdo nezjistí, zda jste stihli ustlat nebo ne, a pro dokonalý pocit intimity si dokonce můžete prostor zútulnit zatahovacím závěsem.

Prostor pod palandou můžete využít dle libosti :

 • jako hrací koutek pro děti

 • místo pro sedací soupravu

 • místo pro skříňovou sestavu

 • pracovní či studentský kout

3.Vykouzlete si vlastní pódium

Pódium je ideálním řešením v případě, že máte dostatečný prostor pro vysunutí postele. Pak se vám toto řešení odvděčí opravdu štědře velkým obývacím pokojem a postele vám nezaberou žádný prostor. Na pódiu můžete vybudovat pracovní či dětský koutek, nebo umístit sedačku. Šikovný truhlář vám pak splní i nemožné a vykouzlí pódium na míru.

4.Zabydlete se na skříňkách

Lehce netradiční řešení – nic pro škarohlídy. K účelu vám skvěle poslouží i vaše vlastní skříňky, které už nevyužijete, nebo naopak stačí dokoupit nové a to klidně i ty určené do kuchyně. Výšku lůžka si snadno určíte výběrem jejich výšky. Místo pro ložnici v obývacím pokoji je nejlepší v rohu – získáte soukromí a ještě využijete tuto část místnosti. Matraci si vyberete dle libosti, spánek tak bude kvalitní. Jako bonus pak získáte dostatek úložného prostoru pod postelí a navíc dokonale snadno přístupný. Během dne pak lůžko může posloužit k lenošení i posezení návštěvám.

5.Povolejte na pomoc knihovny a obývací stěny

Tato varianta řešení je známá zvláště z dob dávno minulých, stále je však řešením účelným a praktickým, zvláště když chcete vytvořit iluzi dvou místností v jedné. Získáte tak soukromí jak v části obytné, tak spací, myslete ale také na:

 • dostatek světla v části kde nebude okno

 • bezpečné ukotvení volně stojícího nábytky aby nedošlo k převrhnutí

 • zvažte zda je místnost dostatečně velká, aby vám tímto řešením nevznikly dvě mini místnůstky 

6.Vzdušné příčky

Pokud se nechcete pouštět do žádných větších akci a chcete jen oddělit spací část hlavně z estetických důvodů, pak opticky oddělit lůžko můžete lehkým závěsem či roletou, kterou snadno roztáhnete nebo zatáhnete a žádná návštěva vás nepřekvapí

7.Posuvné stěny

Designovým a hlavně praktickým řešením je použití posuvné stěny. Díky lehkým stavebním úpravám, kdy se do podlahy a stropu zabudují nenápadné kolejničky získáte dvě plnohodnotné místnosti, které snadno propojíte a získáte více prostoru, nebo naopak oddělíte pouhým posunutím dveří. Velkou výhodou je také možnost z posuvné stěny vykouzlit stylový designový prvek, jejich výběr je pestrý a lze je vyrobit i na zakázku.

8.Postel jako součást vestavěné skříně

Chytrým i vtipným řešením je vybudování lůžka ve vestavěné skříni. Ušetříte tak nejen prostor, ale získáte i dokonalé soukromí a svou malou útulnou ložničku:

 • rychle rozestelete i uklidíte

 • můžete se v ní dokonale schovat před světem

 • spolu s lůžkem získáte i dostatek úložného prostoru

 • při použití posuvných dveří ušetříte i místo před samotnou skříní

9.Pusťte se do stavebních úprav

Pokud jste přesvědčeni, že tato možnost je vaší vítěznou, pak neváhejte a pusťte se do úprav. Místnost rozhodně radikálně nepředělujte úplně, pak už by to nebyl obývák s ložnicí ale dvě samostatné místnosti. K dokonalému výsledku postačí oddělit je příčkou do určité výšky, dle vašeho přání:

 • získáte dostatek světla

 • příčku můžete využít i jako odkládací plochu

 • sádrokarton či OSB desky jsou nejlepší pomocníci

10.Rozkládací klasika

I toto řešení má své příznivce i odpůrce. Rozkládací lůžka jsou stále pohodlným řešením, a to i z pohledu spánku. Výrobci se předhání a stále své výrobky zlepšují, proto už dnes můžete narazit na rozkládací soupravu se zdravotní matrací. Rohové sedačky dokáží vyplnit účelně těžko využitelný roh místnosti a ještě se na nich pohodlně vyspíte. Jsou také vcelku levným řešením – nakoupením jednoho kusu nábytku získáte dva účelné prvky – sedačku i lůžko.

10+1 Kreativně luxusní výzva pro odvážné – výtahová postel

Pohodlně a v klidu usnout a spát jako na obláčku a ráno jen sjet jako výtahem dolů a postel poslat zase zpátky ke stropu – to je spánek pro dobrodruhy a odvážlivce, kteří milují moderní a tak trochu extravagantní styl, který ale rozhodně nebude nudný ani fádní a svou účelností i nápadem rozhodně vítězí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články