Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Izolování čedičovou izolací ROCKWOOL

  

V dnešní hektické době jistě každý z nás uvítá, když po příchodu domů z PRÁCE za sebou zavře dveře a nechá se pohltit božským klidem a tichem. Co však ale ti, kterým se příjemného ticha nedostává a jsou dokonce i v pohodlí svého domova rušeni zvukem projíždějícího vlaku, továrny v provozu a nebo náhodnými kolemjdoucími či sousedskými rozhovory?

Řešením může být zvuková izolace, konktrétně izolace z kamenné vaty ROCKWOOL. Před jejím rozborem a vlastnosmi je však nutné uvědomit si, jak nadměrný zvuk působí na náše duševní a fyzické zdraví a jakým způsobem se šíří.

Kamenná vlna ROCKWOOL

Je vyrobena na bázi roztavené horniny čediče a díky své otevřené vláknité struktuře dokáže snížit přenos hluku od zdroje k příjemci a eleminovat tak hrozby popsané na konci článku

Vlastnosti

Její jednotlivá vlákna jsou propletena v různých směrech, což vede ke skvělé tvarové stálosti a pružnosti po celou dobu životnosti. Kamenná vlna zároveň dokonale přilne ke konstrukci a zabraňuje tak vzniku problémům v podobě lineárních tepelných mostů, které se jinak velmi často vyskytují a jsou těžko odstranitelné.

Dalšími vlastnostmi kamenné vaty ROCKWOOL jsou:

 • Pohlcuje široké spektrum zvukových frekvencí.
 • Zajišťuje potřebnou měkkost a pružnost.
 • Vyrábí se v dostatečné objemové hmotnosti.
 • Snižuje odraz zvuku a přeměňuje jej na teplo.
 • Plní vynikájící tepelně-izolační funkci.
 • Je nehořlavá - třída reakce na oheň A1.
 • Dá se použít k rekonstrukci i novostavbě.
 • Je vhodná pro každý druh stavby a typ konstrukce.
 • Je nenasákavá, paropropustná a pohlcuje vzdušnou vlhkost.
 • Jeji strukutura zaručuje stabilitu vlny.
 • Zajišťuje zdravé bydlení šetrné k živonímu prostředí.

Izolace

Společnost ROCKWOOL si je vědoma toho, že zvuk může být propouštěn libovolnou konstrukcí a proto navrhla systém izolačních materiálů pro každý její typ. V případě zvukové izolace doporučuje následující řešení:

#1 Podlahstropů

Pro lehké plovoucí podlahy s maximálním zatížením do 350kg/m2 je vhodnodný systém AKUFLOOR, jenž je tvořen izolačními deskami z kamenné vlny STEPROCK HD a OSB deskami, které jsou doplněny dilatačními a okrajovými pásky. Desky STEPROCK lze pořídit v rozměrech 600 x 1000 mm a tloušťákách od 20 do 60 mm, přičemž součinitel tepelné vodivosti činí 0,0039 W.m-1.K-1.

Těžké plovoucí podlahy si žádájí kombinaci výše popsaného systému AKUFLOOR s izolacemi Airrock.

Multirock je pak vhodný pro trámové stropy.

#2 Šikmých střech

Na izolace mezi krokvemi a pod krokvemi je vhodná izolační deska Airrock ND V nabídkce je také nadkrokevní systém TOPROCK.

#3 Stěn a příček 

Izolační deska Airrock ND.

#4 Potrubních rozvodů

Hlinková fólie PIPO ALS.

Nabídkové spektrum izolační vlny ROCKWOOL je široká a cena vúči efektu, který přínáší, více než přijatelná. Veškeré informace o jednotlivých produtech a návrhy pro řešení vašeho konkrétního problému naleznete na stránkách výrobce, ve stavebninách nebo na internetových stránkách prodejců stavebnin.

Čedičová izolace

Ukázka čedičové izolace

Negativní účinky nadměrného hluku

 • zvyšuje stres
 • snižuje koncentraci
 • komplikuje komunikaci a proces učení
 • zabraňuje soustředění a odpočinku
 • zhoršuje celkový zdravotní stav

Zhoršení zdravotního stavu se může projevit ve formě zhoršení až ztrátě sluchu a nebo onemocněním srdce díky nadměrnému stresu.

Zdroje hluku

Mimo hluku z okolí se k nám může dostávat nespočetně nadměrných frekvencí zvuku, jenž se šíří vzduchem, konstukcemi či oběma způsoby. Pokud se rohodneme izolovat díky prostupující řeči či hudbě, hovoříme o vzduchové neprůzvučnosti.

Naproti tomu hluk šířený konstrukcemi vzniká tam, kde je stavební konstrukce v přímém kontatku se zdrojem zvuku, tedy při chůzi, nárazem předmětu na podlahu, vibrací strojních zařízení. V tomto případě se jedné o kročejový hluk.

Čtěte dále: Šíření zvuku příčkou

Technická zařízení budovy bývají nejčastějším zdrojem nadměrného zvuku šířeného vzduchem i konstrukcí, jedná se především o výtahy nebo vzduchotechniku.

Rozlišit zvuk, který nám překáží a kterého se chceme zbavit je v případě výběru izolace velmi důležité, neboť existuje řada systémů, které jsou různě kombinovatelné a schopné konkrétní daný problém vyřešit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články