Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak se chovat ekologicky?

  

Ekologie v dnešní době nabírá na popularitě. Společnost se čím dál, tím víc zajímá o to, jak přírodu ničit co nejméně, nejlépe vůbec. Existují lidé, pro které se takové chování stalo dokonce součástí životního stylu. Pokud byste se právě vy rádi přiblížili takovému životu nebo byste jen chtěli dělat něco víc, než pouze třídit odpad, čtěte dál!

ŘEKNĚTE „NE“ JEDNORÁZOVÝM PLASTŮM!

Jednorázové plasty tvoří velkou část odpadu, který lidstvo produkuje. Jeho likvidace životnímu prostředí dává pořádně zabrat. Často však člověk ani nevnímá, kolik takových plastů denně vyhodí, přitom by se bez nich zcela obešel. Proběhla vám hlavou myšlenka: „Já zase tolik plastů nevyhazuji.“? Pokud to tak skutečně je, tak klobouk dolů. Následující body poslouží začátečníkům jako malá nápověda, které plasty můžou ze svého života rovnou vynechat.

  • MIKROTENOVÉ SÁČKY - Nabíráte v obchodě rohlíky či zeleninu právě do mikrotenových sáčků? Dáváte do nich dětem svačinu do školy? Sáček k sáčku a najednou zjistíte, že jich každý den vyhodíte velké množství. Nemusíte zrovna kupovat drahé kompostovatelné pytlíky, ale i to je varianta. Můžete si třeba nějaké ušít. Svačinu můžete začít vkládat do nějakého boxu, který dnes seženete téměř všude.

  • BRČKA - V restauracích slámku do nápoje dostanete skoro automaticky. Příště se nebojte zmínit, že brčko nechcete. Vyrábí se i skleněné a kovové alternativy, které si můžete pořídit domů.

  • POTRAVINÁŘSKÁ FÓLIE - Zakrýt mísu se salátem klasickou potravinářskou fólií někdy je někdy boj. Lze jí nahradit snadnější variantou, a to fólii ze silikonu.  Navíc vám vydrží snad navěky.

  • KÁVA SEBOU - Kupujete si kávu v plastovém kelímku do práce nebo na dlouhou cestu autem? Jistě vám personál vyjde vstříc, když je požádáte, zda by nápoj připravili třeba do vašeho vlastního termohrnku.

Ekologie, země, udržitelnost

Autor Annca

NÁKUPY OBLEČENÍ S ROZVAHOU

Jistě už se vám stalo, že jste v nějakém řetězci s módou koupili levný kus oblečení, který se za pár měsíců stal zcela nenositelným nebo jste ho nakonec neměli na sobě ani jednou. Na výrobu jediného trička se využije veliké množství vody. Není to zbytečné v případě, že ho nosíte pouhý měsíc? Proto se před každým nákupem zamyslete, zda kousek opravdu budete nosit. Raději investujte do kvalitního oblečení, které bývá dražší, ale vydrží déle a každý nákup si velmi dobře promyslete.

DOMA, LEVNĚ, EKOLOGICKY

Úklidové prostředky a kosmetika většinou k přírodě moc šetrná není. Můžete prozkoumávat obaly produktů a zjišťovat, které látky jsou ekologické a které nikoliv, ale existuje i jednodušší způsob. Vyrobit si doma vše v pohodlí domova. Nevěříte? Na internetu najdete spoustu receptů na prášky na praní, prostředky na mytí podlahy, ale například i pleťové vody. Vše „eco friendly“, funkční a mnohdy levnější než kupované. Navíc by to mohla být aktivita, která by na pár minut zabavila i neposedné děti.

ŠIŘTE OSVĚTU, ZAJÍMEJTE SE!

Pokud vaše okolí bude ekologické nebude vás tolik lákat „vybočit z cesty“. Proto mluvte s přáteli o ekologii, předávejte si mezi sebou typy a rady. Do všeho také zapojujte děti a buďte dobrý příklad. Pro inspiraci můžete sledovat na sociálních sítích lidi, kteří se zajímají o ekologii nebo se přímo zapojit do různých projektů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články