Základy domu
Už od samého začátku stavby domu, tedy ještě před položením základové desky, musíme myslet na požadovanou energetickou náročnost domu, a tomu přizpůsobit použité materiály a technologie.
Založení domu můžeme realizovat několika způsoby.
Na základových pasech
Jde o nosnou konstrukci betonových pasů po obvodu domu. Mezi tyto pasy se nasype vrstva štěrku a zalije se betonem, pro zpevnění je možné vyztužit i kari sítí. Takto vytvořená deska nemá nosnou funkci. Jde o nejčastější typ základu.
Na základové desce.
Jde o betonovou plochu vyztuženou sítí železných prutů. Těchto masivních železobetonových desek se používá u domů na nestabilním podloží, u domů, kde sklep je pod úrovní hladiny podzemní vody, a v posledních letech i u nízkoenergetických a pasivních domů.
Železobetonová základová deska je většinou finančně náročnější varianta, než základové pasy. V případě založení desky na tepelně izolačním zásypu však můžeme počítat se značnými úsporami.
- Už v průběhu stavby ušetříte na podlahové izolaci.
- V průběhu užívání domu ušetříte na energiích díky vynikajícím termoizolačním vlastnostem zásypu.
Co je Liapor?
Liapor je lehké keramické kamenivo, které možná znáte pod odlišným obchodním názvem „keramzit.“ Díky svým unikátním vlastnostem a dekorativnímu vzhledu se využívá nejen ve stavebnictví, ale třeba i pro zahradní účely, pro hydroponie a drenáže. Jako dekoraci jej můžete vidět v květinových truhlících. Drcený Liapor se používá i jako zimní posyp.
Liapor je granulát z expandovaných jílů. Dodává se ve formě kulovitých zrn hnědé barvy, která vznikají výpalem a současnou expandací přírodních třetihorních granulovaných jílů.
Ke skvělým vlastnostem takto vzniklého kameniva patří:
- nehořlavost
- odolnost vůči mrazu
- chemická stálost – odolný vůči kyselinám i louhům
- je ekologický – čistě přírodní materiál
- rovnoměrně pórovitá struktura, díky tomu je materiál lehký při zachování pevnosti
Chemicky se kamenivo Liapor skládá převážně z oxidu křemičitého (55% SiO2), ten dává kamenivu požadovanou pevnost, z oxidu hlinitého (24% Al2O3) a oxidu železitého (14% Fe2O3).
Zrna Liaporu jsou lehká a současně velmi pevná. Pro tepelně izolační zásypy se používají zrna frakce 4 – 6 mm se sypnou hmotností 350 kg/m3, součinitel tepelné vodivosti ve vysušeném stavu je 0,0949 W/mK.
Výhody zakládání na Liaporu
- Liapor tvoří homogenní izolační vrstvu bez tepelných mostů, která splňuje náročná kritéria pro nízkoenergetické a pasivní domy.
- Není potřeba žádná další podlahová izolace.
- Liapor se hodí pro všechny typy domů, můžete jej použít pod montované, zděné i monolitické konstrukce.
- Liapor lze použít v obou typech základu, ať už jde o základové pasy nebo samonosnou základovou desku.
- Jednoduché použití, snadná manipulace.
- Liapor je ekologický, trvanlivý a chemicky odolný.
Další využití kameniva Liapor
Liapor má všestranné využití i v dalších oblastech stavebnictví. Díky jeho nízké hmotnosti, pevnosti, tepelně i zvukově izolačním vlastnostem a nehořlavosti se používá i jako izolační zásyp stropů, plochých střech nebo jako vyrovnávací podsyp podlah. Lze jej využít u novostavby i u rekonstrukcí a oprav.
Alternativy tepelně izolačního zásypu z Liaporu
Existují dvě hlavní alternativy k tepelně izolačnímu zásypu z Liaporu.
Při založení na sypané izolaci je alternativou štěrk z pěnoskla.
Druhou možností je založení na deskové izolaci, tou je extrudovaný polystyren.
Základová deska na pěnovém skle
Pěnové sklo ve formě štěrku pro izolační zásypy vzniká podobně jako Liapor výpalem a expandací, výsledkem je pórovitá lehká hmota s dobrými termoizolačními vlastnostmi.
U pěnoskla je nutné hlídat a dodržet doporučený poměr hutnění. U Liaporu není nutné poměr sledovat, protože po dosažení maximální míry zhutnění (13%) už si nesedá.
Oproti Liaporu má pěnové sklo jen poloviční únosnost v tlaku.
Extrudovaný polystyren
Základová deska na extrudovaném polystyrenu u nás dosud není tak běžná, jako v zahraničí. Jde o několik vrstev polystyrenových desek kladených na sebe kolmo a spojených plastovými hřeby nebo speciálním nenasákavým lepidlem. Na ně pak přijde železobetonová deska s hydroizolací. Zakládání na extrudovaném polystyrenu se ideálně hodí pro nesourodé podloží. Tento způsob je možné použít i u velkých staveb, jako jsou školy nebo administrativní budovy.