Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Výhody, které zateplení domu přináší

  

Víte, kudy vám uniká teplo? Když se začtete do obecných průzkumů, zjistíte, že největší procentuální část samozřejmě okny, ale 35% právě obvodovými stěnami. To je důvod, proč uvažovat o úpravách opláštění domu a zefektivnění procesu vytápění interiérových prostor. Ale protože existuje více způsobů jak ušetřit a zlepšit svoje životní prostředí, je otázkou, který způsob zateplení domu je vhodný právě pro vás.

Co je dobré vědět

Prvním krůčkem k nalezení správného řešení by mělo být zjištění stavu budovy a určení konkrétních částí, kde teplo uniká. Starý dům s dřevěnými okny napovídá, že chyba je například v netěsnosti oken, dveří nebo v podkroví. K úniku může docházet také stropem a střechou, spodní, ale i horní částí stěn, severní stěnou nebo špaletami oken. Poté je dobré společně s odborníky vybrat ideální typ zateplení.

Výhody jsou zřejmé

V současné době je zateplování nejenom módním trendem (dům při tomto typu rekonstrukce získá zbrusu nový „kabátek“), ale hlavně velmi výhodnou úpravou životních podmínek. Životnost je odhadována na více jak 30 let a náklady na vytápění se v době růstu cen za energie účinně sníží až o 40%, hodnota domu okamžitě stoupne, o vizuální a estetické stránce nemluvě. Dodatečné zateplování starých kamenných, ale i cihlových domů je tedy více než nutné. Mezi další klady patří také fakt, že opláštění chrání stavební konstrukci a prodlužuje životnost jak její, tak celé stavby. Navíc dochází k eliminaci tepelných mostů v konstrukci - týká se například okenních překladů, věnců, stropů apod.

Zateplováním zvenčí navíc nebývá narušen chod domu uvnitř, nedochází ke zmenšení obytného prostoru, je zabráněno vzniku plísní, lze ho využít také při opravě poškozené fasády.

Zateplování zevnitř dovoluje na rozdíl od předcházejícího možnost odizolovat byť jen jednu místnost, k práci je snadnější přístup, odpadá nutnost lešení a práce neovlivňuje vrtkavost počasí.

Kontaktní zateplení je bezpochyby nejčastějším, nejjednodušším a nejméně náročným způsobem. Izolační desky jsou lepeny přímo k obvodovým zdem, poté je na ně nanesena tenkovrstvá obarvená  omítka. Tento způsob je jednak finančně zajímavý, efektivní, a snadná je i údržba. Výborné izolační vlastnosti a malá tloušťka izolace jsou žádanými výhodami.

Odvětrávaný zateplovaní systém vzniká na základě vytvoření vzduchové mezery mezi izolantem a vnější fasádou. Hlavní výhodou je, že ho lze aplikovat i na vlhké zdivo, demontovat ho a opakovaně použít. Díky systému lze také úplně proměnit vzhled objektu podle žádoucích parametrů.

Estetický přínos

Když nebudeme počítat další plus této rekonstrukční techniky jako je pozitivní vliv na statiku domu, zlepšení vlastností zdiva před povětrnostními výkyvy, zlepšení akustické stránky, nelze rozhodně pominout zlepšení zdravotní stránky obyvatel – omezení alergií, revmatických potíží, nemocí z nachlazení, a v neposlední řadě i zvýšení atraktivity bydlení. Domu po zateplení se bude lépe dýchat a jeho obyvatelům jistě také.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články