Do čeho zachytávat dešťovou vodu?

V posledních letech bývá v létě větší horko, srážek ubývá a cena vody stoupá. Není tedy divu, že stále více majitelů rodinných domů, chat či chalup přemýšlí, jak ve svém příbytku využít dešťovou vodu.

Proč používat dešťovou vodu?

Dešťová voda je zkrátka dar a pokud se ji naučíte využívat, velmi brzy se to pozitivně odrazí na vaší peněžence. Možná jste nad tím nikdy nepřemýšleli, ale jestliže budete zahradu zalévat dešťovkou, můžete si ročně polepšit i o několik tisíc korun. V případě, že pak budete dešťovou vodu používat i v domě, ušetřené výdaje se několikanásobně zvýší.

Dešťová voda je měkká, je skvělá pro zalévání rostlin na zahradě. I vašim pokojovým rostlinám prospěje více než chlorovaná voda z vodovodního kohoutku. Napájet s ní můžete i hospodářská zvířata. Deštovku však nemusíte používat jen pro zalévání zahrady či krmení dobytka, ale s klidným svědomím ji můžete používat i v domě, třeba při úklidu nebo na splachování.

Pojďme se tedy společně podívat do čeho dešťtovou vodu zachytávat.

Využijte, co najdete na zahradě

Nejlevnějším a nejjednodušším řešením je využití nádob, které už máte k dispozici. Můžete použít staré kýble, hrnce, popřípadě jiné nádoby, které v domě, na půdě nebo ve sklepě najdete.

Nutno podotknout, že s tímto řešením vám bude dešťová voda stačit nejspíš tak akorát na zalévání pokojových květin. Navíc toto řešení je vhodné spíše na chalupu nebo k venkovskému stavení. Hrnce s dešťovou vodou rozestavěné kolem moderní novostavby budou působit minimálně nepatřičně.

Oblíbeným způsobem zachytávání dešťovky, opět zejména u chalupářů nebo na vesnicích, je využití starých sudů nebo van. Naštěstí jsou ty tam doby, kdy jste se museli spokojit se starým plechovým sudem nebo s nevzhlednou smaltovanou vanou, která vám zbyla po rekonstrukci koupelny.

Investujte do moderní nádrže

Moderní nádrže na zachytávání dešťové vody, které nijak nebudou hyzdit okolí vašeho domu najdete v každém větším hobby marketu. Výrobci je nabízejí v několika velikostech a záležet si dali také na jejich vzhledu. Takže plní nejen svou funkci, ale mohou být i estetickým doplňkem vaší zahrady. Váš nový sud na dešťovou vodu tak může být na první pohled k nerozeznání od obrovské amfory nebo třeba kusu kmene stromu. Cena za takové nádrže se může pohybovat v řádech od několika set až do několika tisíc korun.

Akumulační nádrže pod zem

Pokud se rozhodnete dešťovou vodu využívat nejen na zahradě, ale i v domácnosti, bude lepší propracovaný systém, jak dešťovou vodu zachytávat. V tomto případě jsou ideálním řešením velké akumulační nádrže, které se zakopávají pod zem. Prostřednictvím vodovodního potrubí pak můžete dešťovou vodu rozvést po domě a používat ji jako užitkovou vodu v domě třeba na úklid, splachování nebo na praní.

Akumulační nádrže existují v několika variantách. Nějběžnějším typem bývají nádrže svařované, ze sklolaminátu či skořepinové nádrže.

Materiálem pro výrobu svařovaných nádrží bývají obvykle polyetylenové desky. A tyto nádrže svým zákazníkům nabízí spousta výrobců bazenů. Jejich výhodou je poměrně nízká prodejní cena. Je však potřeba počítat s dalšími náklady na zabudování, které mohou příznivou kupní cenu i několikanásobně převýšit. Mnohé svařované akumulační nádrže se totiž musí často zalít do betonu. Na to je nutné myslet zejména v případě levnějších svařovaných nádrží, které mohou časem prasknout, pokud nebudou v betonu a oprava je pak náročná.

Mimořádně dlouhou životností a odolností se pole výrobců pyšní plastové skořepinové akumulační nádrže. Ty jsou vyrobeny z kvalitního polyetylenu, který nevyžaduje zapuštění do betonu. Pokud dodržíte výrobcem doporučený postup instalace, můžete je zakopat i pod zpevněné zátěžové plochy, třeba příjezdovou cestu.

Zlatou střední cestou jsou pak sklolaminátové akumulační nádrže jsou dražší než ty svařované z polyetylenových desek. Jsou však odolnější a pružnější.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články