Štěrk

Jaký štěrk pod zámkovou dlažbu?

Pokud se chystáte na zámkovou dlažbu, tak nesmíte podcenit přípravu a správnou volbu podkladních vrstev. Z dlouhodobého hlediska a z hlediska kvality je správné provedení podkladních vrstev v podstatě tou nejdůležitější fází výstavby, kterou v případě zanedbání nezachrání ani ta sebekvalitnější dlažba. Mezi základní podkladní vrstvy patří kamenivo, jehož správný výběr pro zámkové dlažby si zde ukážeme.

Jakou vrstvu štěrku pod zámkovou dlažbu?

Nevíte, jaké podloží potřebuje zámková dlažba? Kolik vrstev, jaké kamenivo? Vše záleží na tom, pro jaký účel zámkovou dlažbu pokládáte. Tedy nejdůležitější je předpokládané provozní zatížení a samozřejmě také očekávaný vzhled. Tomu se přizpůsobí nejen tloušťka dlažby, ale také tloušťka podloží.

Jaký štěrk na drenáž?

Asi každý z nás, kdo někdy řešil drenáže, se musel zamyslet nad tím, jaký štěrk použít? Na první pohled se zdá tato otázka zbytečná a nedůležitá, ale není tomu tak. Fungující odvod vody vždy zajišťuje tzv. frakce, tedy hrubost kamenného drtiva. Drtivo je důležité slovo a měli bychom vždy dát pozor na jeho záměnu s kulatými kameny (tzv. kačírkem), který je pro drenáže nevhodný, protože kamínky do sebe při hutnění nezapadají. Pojďme se podívat na výběr správného štěrku pro drenáže.