Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Oplocení orné půdy, jaké možnosti existují

  

Pozemky označované v katastru nemovitostí jako orná půda jsou obdobně jako pozemky v kategorii zahrady určeny především k pěstebním účelům a existuje pro ně tedy omezení z hlediska toho, jaké stavební objekty je na nich možné realizovat. Tato omezení se však primárně vztahují na objekty obytného nebo správního či výrobního charakteru. V případě, že chcete pozemek z nějakého důvodu oplotit, vztahují se na tento úkon stejné zákonné podmínky, jako na pozemky jiného charakteru.

Kdy přistupovat k oplocení orné půdy

Je-li pozemek součástí většího celku a využíván k pěstování klasických plodin nebo jako pastvina, jeho oplocování se zpravidla neprovádí, resp. se omezuje na omezuje na budování ohradníků. Pokud však plánujete na pozemku vysázet sad či plantáž, nebo potřebujete pěstované plodiny nějakým způsobem ochránit proti vniknutí cizích osob, je zbudování plotu na místě. Stavební zákon sice vymezuje podmínky, za kterých je nutné při stavbě plotu žádat o stavební povolení, jelikož však orná půda může být omezena další lokální legislativou, je vždy před realizací záměru lepší informovat se na místně příslušném stavebním úřadě, zda lze stavbu provést.

Zákonné podmínky pro vybudování oplocení orné půdy

Dle stavebního zákona je při oplocování pozemku orné půdy klíčová jeho lokalita. Pokud se pozemek nachází v obecné zástavbě a sousedí s dalšími soukromými pozemky, platí pro vybudování plotu obdobné podmínky jako u stavebních pozemku, tedy bez ohlášení je možné ploty vybudovat pokud:

  • jeho výška nepřesahuje 2 m
  • nesousedí s veřejným pozemkem (komunikací apod.)
  • nachází se v zastavěném území

Z uvedeného vyplývá, že tyto podmínky lze aplikovat především na ornou půdu s označením zahrada a pouze na styku s dalším soukromým pozemkem. Chcete-li provést oplocení orné půdy mimo zástavbu, je vždy nutné získat územní souhlas na základě projektového záměru.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články