Úvod  ›  Seznam štítků  › 

5 nejčastějších typů podlah

  

Chcete svým nožkám dopřát tu nejpohodlnější podlahu, jenž by zároveň lahodila vašemu oku, avšak díky široké nabídce a technologiím podlahové výroby si ne a ne vybrat? Tak právě pro Vás byl vygenerován následující seznam pěti nejefektivnějších a nejprodávanějších typů podlah.

#1 Dřevěné podlahy

Přesto, že dřevěné podlahy nejsou na první příčce prodejnosti, určitě si první místo zaslouží alespoň v tomto článku. Dřevo je tak přirozená a přírodní surovina, že je prostě v případě podlahových krytin těžko nahraditelná a to jak vzhledem, tak tím příjemným pocitem, vůní a nostalgií, které přináší a navozuje. Odrazujícím faktorem při pořízení této podlahy je její vyšší cena. Avšak i s tou se dá pohrát prostřednictvím výběru následujících kritérií.

Podlaha ze dřevaPodlaha ze dřeva (Autor rxb CC)

Dřevěná podlahaJak se skládá podlaha ze dřeva (Autor Lars Plougmann CC)

Druh dřeva

Materiálem pro výrobu dřevěných podlah může být dub, buk, bříza, ořech, jasan, třešeň, ale také vzácné exotické dřeviny.

Dub je rod rostlin z čeledi bukovitých. Duby jsou stálezelené nebo opadavé dřeviny se střídavými jednoduchými listy a nenápadnými květy. Celý rod zahrnuje 300 až 600 druhů. Wikipedie

Buk je rod opadavých stromů čeledi bukovitých, s původním rozšířením v mírném pásu Evropy, Asie a Severní Ameriky. Listy jsou celokrajné nebo velmi mělce zubaté, eliptické. Květy jsou malé, jednopohlavní, samičí rostou po dvou, samčí ve svazečcích. Wikipedie

Bříza je rod listnatých stromů nebo keřů z čeledi břízovité. Jedná se o rod mírného až subpolárního pásu severní polokoule, rozšířený především v eurasijské oblasti. Obvykle se udává, že do tohoto rodu patří asi 120 druhů. Wikipedie

Typy dřevěných podlah

  • třívrstvé dřevěné podlahy
  • dvouvrstvé dřevěné podlahy
  • dřevěné parkety
  • mozaikové parkety
  • průmyslové mozaiky
  • extra široká prkna

Dřevěné podlahy jsou ve všeobecnosti tepelně i zvukově izolujícívhodné pro alergiky, zdravotně nezávadné, nenabíjí se statickou elektřinou, mají vysokou životnost - vydrží po několik generací, nepotřebují žádnou povrchovou úpravu (lakování, broušení), což jsou jejich typické pozitivní vlastnosti.

Potřebujete materiál pro stavbu svépomocí? 

Čtěte také: Masivní podlahy | Opravy dřevěných podlah | Vlastnosti dřeva | Renovace parket

#2 Plovoucí dřevěné podlahy

V případě plovoucí podlahy jde o takovou podlahu, která je oddělena od ostatních konstrukcí pružným materiálem, což způsobuje, že "plave" v jakési vaně z tohoto materiálu. Zpravidla se skládá z vrstev tvořených tepelnou nebo akustickou izolací, na níž se aplikuje betonová, litá nebo suchá podlaha a to vše je následně završeno finální nášlapnou vrstvou. Díky tomu plní nenahraditelnou zvukovou i tepelnou izolační funkci,přičemž jejich povrch je tvořen pravým dřevěným materiálem.

Nejčastěji jsou nabízeny dva druhy plovoucích dřevěných podlah a to dvouvrstvé nebo třívrstvé dřevěné plovoucí podlahy.

3# Plovoucí laminátové podlahy

Vrchní vrstva laminátové podlahy je tvořena pouze potištěným papírem schovaným za průhlednou nášlapovou vrstvou, proto se nenechte zmýlit, s dřevem nemá nic společného. Vyznačuje se však snadnou údržbou, dobrou odolností proti povrchovému poškození, přičemž je dostupná v nekonečném množství designů i barev a to vše za velice příznivou cenu. Design dekoru těchto podlah může mít dvě podoby:

"selské prkno" - každá lamela je tvořena z jednoho průběžného prvku

"parketa" - design složený z několika dílčích parket na každou lamelu

4# Vinylové podlahy

Podlahy vinylové jsou známé hlavně díky 3D technologii, z jejíž pomocí vznikají na povrchu podlah věrné vzory dřeva, kamene, dlaždic, korku, plechu a štípaného kamene.

Vinylové podlahy skrývají řadu výhod v podobě moderního vzhledu, snadné údržby a pokládky, vysokého stupně zátěže, vhodnosti pro alergiky a tepelně-izolační vlastnosti.

5# PVC podlahy

Stejně jako u laminových podlah jsou oblíbené pro svou jednoduchost a nenáročnosti v údržbě, avšak PVC podlahy jsou navíc výrazně teplejší a tišší, čímž minimalizují kročejový zvuk. Jsou tedy velmi vhodné do panelových bytů.

Heterogenní versus homogenní PVC podlahové krytiny

Heterogenní PVC podlahy jsou v průřezu tvořeny základní vrstvou, potiskem a ochrannou vrstvou. Homogenní PVC podlahová krytina je tvořena jednou vrstvou probarvenou po celé své tloušťce, je kvalitnější a dražší.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články