Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Co jsou screenové rolety?

  

Žaluzie nebo plastové rolety z venku, známe všichni, speciálním typem jsou však screenové rolety. Tento typ rolet se postupně rozšiřuje i do povědomí českých zákazníků. O co se tedy jedná?

Screenové rolety jsou venkovní rolety, které jsou vyrobeny ze speciálního vlákna tak, aby nepropouštěly ven teplo a tlumily slunce. V zimě pak pomáhají izolovat a snižují tepelný únik z domu až o 15 %. Příjemným bonusem je jistě i to, že vidíte ven, ale zvenku není vidět dovnitř, takže uniknete pohledům zvědavých sousedů.

Z čeho jsou vyrobeny?

Tento druh rolet je vlastně síťovinou, která je vyrobena ze zvláštního vlákna. Jedná se o kombinaci skelného vlákna, PVC a polyesteru a jejich poměr je rozličný dle výrobce. Právě poměr těchto složek určuje míru tepelné izolace a průhlednost směrem ven.

Jaké mají ovládání?

Tyto rolety mohou mít dva druhy ovládání, jednak manuální, kdy používáte ke stahování šňůrku. Což může být považováno trochu za nepraktické, protože jsou umístěny venku. Druhou komfortnější volbou pak je elektronické ovládání, kdy nemusíte za nic tahat, otevírat okno apod., prostě jen zmáčknete příslušné tlačítko.

Nejen na okna

V současné době se screenové rolety začínají používat také do zimních zahrad nebo zahradních pergol. Přeci jen pomůže, když vám slunce nespálí květiny nebo když vám při posezení na zahradě nesvítí do očí.

Vyšší pořizovací cena vs. úspora energie

Negativně je snad vnímána jen pořizovací cena screenových rolet, protože je trochu vyšší. Je nutné však myslet na to, že kromě toho, že vám tyto rolety přinesou jistý komfort, výrazně vám pomohou ušetřit na vytápění. Screeny totiž nepropouští teplo ven a zimu dovnitř, fungují jako byste místo standardních oken se dvěma skly, měli okna se třemi skly.

Vlastní zkušenost a zkušenosti dalších majitelů

Rolety jsme si pořídili do obývacího pokoje, aby nám pomohly tlumit světlo přes francouzské okno. Obývák máme orientovaný na západ, což je v zimě výhodné, ale v létě zde byly teploty příliš vysoké. Navíc jsme museli dát televizi na jinou stěnu, než jsme chtěli, protože nebyl vidět obraz. Na to, že by nám v zimě pomohly s úsporou energie jsme moc nevěřili. 

Pořídili jsme si je elektricky ovládané. Nejprve jsme si s nimi samozřejmě jen pohráli, ale postupně se stali nezbytnou součástí našeho každodenního života. V létě máme sice v obýváků přítmí, ale stažené rolety nám nahradí klimatizaci. Zkoušeli jsme je použít i jako sítě proti hmyzu, že jsme si otevřeli okno, ale to moc neprošlo, protože tyto rolety opravdu perfektně izolují a větrání skrze ně je neefektivní.

Když přišla zima měli jsme je na začátku pořád vytažené a snažili se ohřát prostor slunečním světlem. Při větších mrazech jsme je pár krát zkusili stáhnout a v jinak chladném obýváku, bylo najednou tepleji. Navíc se teplo udrželo déle. V současné době je tak používáme tak, že jakmile se setmí stáhneme je. 

Co se týče průhlednosti, ven je vidět a dovnitř ne, to je pravda, ale nečekejte efekt zrcadla z výslechové místnosti. Prostě se ven díváte přes síť.

Názory a výhrady ostatních uživatelů

Předtím než jsme si rolety pořídili, jsme samozřejmě četli řadu recenzí a názorů na různých fórech, většina uživatelů se shoduje se základními vlastnostmi s námi. Někteří je mají stažené skoro pořád, uvádějí, že z důvodu bezpečnosti, zejména ti, kteří bydlí v přízemí v panelových domech nebo na neoplocených pozemcích. Jiní zase varují, že pokud máte doma květiny, měli byste si dávat trochu pozor. Protože nejen, že květinám nedostatek světla škodí, ale také protože pokud nemají dostatek světla vytváření oxid uhličitý, který se uvolňuje do vašeho pokoje a je nutné pak více větrat.

Souhrn

Výhody

  • výborně zastíní
  • tepelně izolují
  • dopřávají soukromí

Nevýhody

  • vysoké pořizovací náklady
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.75/5 (4 hlasy)





Související články