Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Vhodné markýzy pro různé účely

  

Markýzy jsou velmi oblíbené ve většině jižních zemí, kde slunce až nepříjemně pálí. U nás jsou také stále oblíbenější. Můžete si vybrat z několika typů markýz podle toho, kam markýzu potřebujete umístit a co s ní chcete zastínit. V tomto krátkém článku se podíváme, jaká markýza se kam hodí.

Balkón - Terasa či restauraceVchod nebo výlohaNa zahrádky

Markýzy na balkón

Na menší balkóny se běžně používají výklopné markýzy, které kromě svého hlavního účelu vypadají velmi zajímavě a dotvářejí tak ráz budovy. Ramena výklopné markýzy jsou obyčejně ukotvena přímo do stěny (je-li to možné) a jsou spojena s předním profilem markýzy. U výklopných markýz si můžete jednoduše nastavit úhel sklopení, čímž regulujete svůj výhled i přístup světla na balkón.

Výklopná markýza

Pro větší balkóny se používají i klasické výsuvné markýzy, které jsou lehčí a mají jednodušší konstrukci. Mohou to být sklopné markýzy, které mají sklopné ramena s možností přichycení k zábradlí. Pro zastínění balkónů se běžně používají tyto markýzy buď kazetové, kde je látka kryta nebo polokazetové.

Markýzy na terasu nebo k restauraci

Kromě balkónů se markýzy používají k zastínění celých teras, častokrát také k zastínění zahrádek u restaurací. Tady se jasně osvědčují výsuvné markýzy, které poskytují nejen ochranu před slunečním zářením, ale částečně i před deštěm. Při silném dešti je však potřeba je zatáhnout. Výsuvné markýzy mají mnoho podob, i jejich konstrukce může být různá a rozhoduje i o tom, jak velké terasy s nimi můžete pokrýt. Výsuvné markýzy můžete také regulovat, nechat je jen povytažené nebo je mít samozřejmě zatažené. Kromě zastínění fungují logicky na terasách markýzy i jako doplněk designu celého domu.

Výsuvná červená markýza

Markýzy ke vchodu nebo nad výlohu

Dalším častým použitím markýzy je zastínění vchodu. Nejčastěji se jedná o zastínění a ochranu vchodu do hotelu, obchodu či restaurace. Tady se používají košové markýzy (neboli korbové markýzy), které jsou hlavně stylové. Fungují také jako reklamní prostor, mají pevnou konstrukci z hliníkových profilů a potah z vrstveného PVC. Vydrží i silný déšť a prakticky se nestahují. Velikost a barevné provedení je samozřejmě na vašem výběru.

Před výlohy se mohou použít svislé markýzy, které vypadají jako venkovní rolety. Říká se jim také fasádní předokenní markýzy a montují se přímo na fasádu domu.

Svislá před-okenní markýza bílé barvy

Samostatně stojící markýzy na zahrady

Další kapitolou jsou samostatně stojící markýzy, které samy o sobě tvoří takový altán. Mají vlastní ocelovou konstrukci, pevně stojí a nepotřebují kotvení do zdí. Používají se na terasách, na zahrádkách, k zakrytí jakéhokoliv posezení, na první pohled taková markýza vypadá jako pergola se sedlovou střechou. Kromě zastínění fungují i v mírném dešti, při velkém lijáku nebo vichřici je však nutné je zatáhnout.

Podívejte se i na další tipy, jak vybrat markýzu vhodnou přesně pro vaše potřeby.

Markýza stanová samostatně stojící

Použití markýz je široké, nejlepší je se o výběru poradit přímo se spolehlivým prodejcem, který vám doporučí optimální řešení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (2 hlasy)

Související články