Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vybrat nejvhodnější krbová kamna?

  

Při výběru krbových kamen pamatujte v první řadě na tom, že vzhled není tím nejdůležitějším. Samozřejmě, to, jak kamna zapadnou do designu vašeho obývacího pokoje hraje svoji roli a částečně ovlivňuje i výběr velikosti, obkladového materiálu apod., nicméně hlavní rozhodovací kritéria jsou jiná.

Podle čeho tedy krbová kamna vybírat?

Jak chcete kamna využívat?

Krb s otevřeným ohništěm je dnes již z mnoha praktických důvodů (nízká účinnost, bezpečnost, nepořádek) přežitek, proto se zaměřme na uzavřená krbová kamna.

Tím prvním, co si potřebujete ujasnit, je, zdali si kamna pořizujete jako hlavní či doplňkový zdroj vytápění. Pokud je vaší odpovědí první varianta, čeká na vás další rozhodování, a to mezi teplovodním a teplovzdušnou variantou.

Teplovzdušná krbová kamna fungují na principu ventilátorů, které rozhánějí teplý vzduch do všech potřebných míst. Naopak teplovodní kamna využívají klasických radiátorů, do nichž proudí teplá voda z výměníku, kde se za pomoci tepla z krbu ohřívá.

Krbová kamna, oheň

Autor: StockSnap

Spočítejte si potřebný výkon

Výkon krbových kamen by měl být tak akorát. Vyjádřeno číselně se doporučuje na každých dvacet metrů krychlových počítat 1 kW. Rozhodně však není radno se touto poučkou striktně řídit, do hry zde vstupují i další faktory, jako je stáří domu či jeho zateplení. Kvalitní zateplené novostavbě může stačit i dvakrát menší výkon.

Může se zdát, že vyšší výkon by nemusel být na škodu, ale opak je pravdou. Taková kamna se těžko roztápí, více se v nich usazují saze a musíte počítat s vyšším znečištěním. Naopak poddimenzovaný výkon krbových kamen způsobí to, že kamna neplní svůj účel. Jednoduše potřebný prostor nevytopí. Tím, že byste se snažili do nich více a více přikládat, mohlo by docházet až k popraskání jednotlivých dílů. Z těchto důvodů je extrémně důležité zvolit ten správný výkon krbových kamen.

Čím chcete topit?

Možností, jaké palivo budete do kamen přikládat, je hned několik. Klasické uhlí se v dnešní době příliš nevyužívá, mnohem častější je použití pelet, briket a samozřejmě dřevo. Pro každé palivo jsou vhodnější jiná kamna.

Pokud vám do oka padne druh nejčastější, a to krbová kamna na dřevo, dbejte na tom, aby dřevo bylo řádně proschlé. U měkkých dřevin stačí jeden, u tvrdých jsou lepší dva roky. Je dobré vyhnout se jehličnatým stromům, ty jednak díky vyššímu množství pryskyřice kamna více znečišťují a jednak se rychle pálí. I dle druhu paliva je tak nutné vybírat krbová kamna.

Předtím, než vyrazíte do prodejny s krbovými kamny nebo začnete brouzdat po specializovaných eshopech, zjistěte si odpovědi na tři klíčové otázky, které pravděpodobně dostanete:

  • Jak velký prostor potřebujete vytápět?
  • Jaký tah má výš komín?
  • Jaký je průměr vašeho kouřovodu?
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články