Drátkování parket jak na to?

Podařilo se vám náhodou v bytě při rekonstrukci pod podlahou objevit původní parkety? Rozhodně byste toho měli využít, dřevěná podlaha je totiž nesmrtelná. Zaslouží si ovšem drobnou renovaci. Ta se dělá výbrusem. A jak na to?

Jak oživit zašlou krásu parket

Můžete si na tento úkon samozřejmě pozvat profesionála, což je řešení nejefektivnější. Či si u specializované firmy zapůjčit brusku, což se ovšem finančně předešlé metodě téměř vyrovná a sumy se šplhají do tisíců korun.

Případně sáhnout po klasické ruční metodě drátkování. Mějte ale na paměti, že ta slouží pouze k odstranění povrchových kazů na parketách, jako jsou skvrny, tedy je v podstatě očistíte. Rozhodně se nejedná o řešení pro hluboce poškozené dřevo, v takovém případě už se bez zásahu odborníka vaše podlaha s jistotou neobejde.

Parkety

CC: piro

S pouze mírným poničením si stále poradíte sami, pokud použijete běžný smirkový papír, který je vůči parketám poněkud drsnější než drátkování.

Jak na drátkování

Drátkování se dělá speciálními drátěnkami, které vašim parketám nemohou nijak ublížit, protože nejsou příliš ostré. Pak už vás čeká jenom pořádná porce námahy, počítejte s tím, že se jedná o značně zdlouhavou proceduru.

Musíte zakleknout a parkety v podstatě vydrhnout podobným způsobem, jako když je čistíte kartáčem. A to nejlépe každou parketu zvlášť, asi třikrát až pětkrát. Postupovat byste měli ve směru tzv. po létech. Bát se ale nemusíte v podstatě příliš ani tehdy, když to příliš neumíte. Na rozdíl od strojního broušení ručním drátkováním totiž pravděpodobně nedokážete parkety výrazně poškodit.

Zásadní klad, který pro tuto metodu hovoří, je hlavně to, že zmíněné drátěnky pořídíte za zlomek ceny půjčovného. Nevýhodou tohoto ručního způsobu naopak je, že vzniklý prach musíte posléze vyluxovat, zatímco stroj se kromě vybroušení rovnou postará i o jeho odstranění. Že se také s drátěnkou dost nadřete, na to už jsme upozornili.

Po vydrátkování parket je potřeba je ošetřit, protože jste tak v podstatě narušili jejich svrchní vrstvu. Použijte k tomu hydrovosk, případně pastu.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.14/5 (14 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články