Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Pórobetonové tvárnice PORFIX - RD z pórobetonu

  

Kdo by neznal charakteristickou modrou značku stavebních prvků PORFIX. Jak už název napovídá, společnost z Trutnova se v široké škále materiálů zaměřila na takzvaný pórobeton – přírodní směs z odlehčeného betonu.

Co je pórobeton?

Dnes velmi hojně využívaný pórobeton je receptura tvořená složkami na bázi vápence a křemíku a následně našlehaná tak, že v tuhé hmotě zůstává velké množství dutinek. To se samozřejmě projeví na celkově snížené hmotnosti tvárnic oproti jiným materiálům. A taky – co si budeme povídat – na fyzickém zdraví lidí, kteří se s ním rozhodnou stavět. Z tohoto výčtu se může zdát taková tvárnice riskantně křehká, opak je ale pravdou. O co lehčí je díky vzdušné konzistenci, o to solidněji drží hmota mezipórových stěn. Část zkypřená plynotvornými látkami přitom tvoří kolem 50% celkového objemu. Póroboton se příliš nepřátelí s nadměrnou vlhkostí; při omezení styku vhodným způsobem se ale výrobce nebojí mluvit o životnosti od 50 let výše. V praxi je více žádoucí v šedé barvě, který oproti bílé za stejných tepelně-izolačních vlastností lépe tlumí zvuk.

Tvárnice Porfix

Typy pórobetonu

Společnost PORFIX CZ a.s. nabízí standardně tři typy pórobetonových tvárnic:

  1. PORFIX P4 – 850 například díky její zvýšené pevnosti (4 Mpa) můžete použít na výstavbu až čtyřpatrových budov, v případě kompletního vyzdění spodního patra právě tímto typem. Ideálně se také hodí do mezibytových prostor, kde dobře izolují zvuky. Dá se sehnat stejně jako ostatní typy ve třech rozměrech: 500 x 250 x 250, 300 a 375mm.
  2. PORFIX P2 – 470 nebo také PORFIX Plus, se vyznačuje především perfektními tepelně-izolačními vlastnostmi, proto nachází uplatnění především v nízkoenergetických domech bez dodatečného zateplení. Dá se využít všestranně a i jeho cena je příjemnější. Řadí se mezi tvárnice se střední pevností.
  3. Třetí typ, PORFIX Plus (P2 – 420), je hvězdou mezi odlehčenými tvárnicemi. Podepisují se na tom především výjimečné tepelně-izolační vlastnosti i při stavbách s neomítnutými zdmi. Kvalitnější šedý beton navíc zaručí i při vyšším objemu skvělé odhlučnění.

Proč pórobeton?

Stavba z pórobetonu se vyplatí a to nejen z hlediska finančního. Tento materiál ve své podstatě nepočítá s velkým množstvím pojiv. Tvárnice s perodrážkami pak ještě o kus méně. Díky nízké objemové hmotnosti si mohou dovolit být jednotlivé kusy podstatně větší, tím pádem i celá stavba roste prakticky před očima. Oceníte také snadné dělení, při kterém zůstává jen minimum odpadu. Čistě si jej rozdělíte třeba sami pásovou pilou. Z toho důvodu je zde ekonomické hledisko neoddiskutovatelné z krátkodobého i generačního hlediska. A v neposlední řadě, jedná se o materiál budoucnosti, šetrný k vašemu zdraví i životnímu prostředí.

Pórobeton a zateplení?

Beton a teplo? To nezní úplně přesvědčivě. My se tu ale bavíme o vylepšené struktuře tohoto stavebního prvku, tudíž je možní říci: ano, zateplit umí, a ne jen tak ledajak. Především typy PORFIX Plus jsou výjimečné ve své schopnosti ušetřit člověku jak za topení, tak i klimatizaci. Za vše je zodpovědná opět pórovitá struktura, která si poradí s unikem drahé energie v zimě, a v létě přebytečné horko dovnitř nevpustí. Povrch oproti všem předpokladům působí dokonce teple na dotek.

Závěrem

Jak už bylo zmíněno výše, dá se pórobeton využít ve výstavbě nízkoenergetických domů i tradičnějších druhů bytových i nebytových prostor. Při dobré ochraně proti vzdušené vlhkosti a dešti mluvíme o investici pro generace a dlouhodobé úspoře financí. Zanedbatelná není ani odolnost vůči požáru. Jako nehořlavý materiál třídy A1 se uplatní i v protipožárních stěnách a komínech. V dnešní době obliba pórobetonu právem roste a vzestup může očekávat i nadále.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.75/5 (4 hlasy)






Související články