Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak zazdít vanu?

  

Koupelna je jedno z důležitých míst v každém bytě. Je třeba si dobře rozmyslet, jestli chcete sprchový kout nebo vanu. Pokud se rozhodnete pro vanu, můžete hledat radu, jak jí zazdít, protože s tím většina lidí nemá praktické zkušenosti.

Zamezte zvukovému můstku

Vana by se nejprve měla postavit na místo k připravené a již upravené zdi. Pakliže má vana nohy, měly by se pevně zakotvit. Následně se připojí odpady a v případě potřeby se vana odizoluje pěnou či polystyrenem.

Koupelnová vana se postaví na nožičky a místo styku vany se stěnou olemujte za pomoci vanové profilované pásky, čímž se zamezí vzniku tzv. zvukového můstku.

Také si připravte vodováhu, s jejíž pomocí je třeba vyrovnávat. Za tímto účelem budete nastavovat vanové nožičky tak dlouhou dobu, než bude vana stát rovně.

Podlaha pod vanou musí být úplně čistá, jelikož po vyrovnání se nožičky olemují a zafixují hroudou rychletvrdnoucího betonu. V místě, kde vana přiléhá ke stěně, by se měla mezera utěsnit seshora za pomoci silikonu.

Kontrola těsnění odpadů, a co dál?

Zjistěte si, zda jsou veškeré spoje utěsněné a vše si raději ještě zkontrolujte, protože by to v opačném případě nemuselo dopadnout dobře.

Vanu naplňte vodou a sledujte odpady a přepady. Když naleznete nějaké netěsné místo, příslušné spoje ještě jednou dotáhněte. Přední vana stěny se zazdí a je třeba počítat s montážním okénkem. Jakmile postavíte vanu na nožičky, musíte ji zazdít. K tomu účelu se jako nejlepší varianta jeví ploché tvárnice, které jsou dostatečně úzké a dají se poměrně jednoduše řezat a lepit i na zeď. Bez potíží si navíc můžete vyříznout libovolný tvar.

U pokládání tvárnic byste měli brát v úvahu tloušťku lepidla a dlaždice. Hotová obezdívka může sahat k hornímu okraji vany či může být o tolik širší, aby se dal povrch obložit ještě za pomoci dlaždic. Důležité je se zazdíváním začít teprve ve chvíli, kdy je všechno dostatečně utěsněno.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články