Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Zateplení stropu minerální vatou

  

Zateplení domů je nejenom in, ale především je to investice s vysokou návratností, jelikož úzce souvisí s efektivním vytápěním jak rodinných domů, tak bytových i jiných objektů. Vynaložené prostředky na topení mohou kvalitním a účelovým zateplením klesnout až o celých 40%, dokonalá izolace interiérů i exteriérů od základů až po střechu také jednoznačně znamená zvýšenou hodnotu, rekonstrukce starších objektů nevyjímaje.

Proč právě zateplování

Jednoduše: změňte vzhled vašeho domu, šetřete usměrněným vytápěním, snižte hluk přicházející zvenčí a odstraňte nežádoucí vlhkost. Nelze avšak nepoukázat na fakt, kdy neodborným a necertifikovaným postupem mohou být nežádoucí aspekty ještě prohloubeny. Vězte, že i tady jsou informace nejenom důležité, nýbrž mají cenu zlata. Seznamte se raději hned s pojmy jako je vnitřní a vnější zateplení, kontaktní a nekontaktní zateplovací systémy, vedle nich však i s termínem tepelně izolační omítky.

Potřebujete materiál pro stavbu svépomocí? 

Pracujte s rozmyslem a s odborníky

Před samotnou realizací je dobré znát veškeré možnosti zateplení, jelikož se jedná o značně zásadní úpravu vybraného objektu a jeho následného využití. Mezi nejznámější typy izolací můžeme počítat:

zateplení fasád

  • kontaktní izolace minerální vatou – mechanický, tradiční a oblíbený způsob
  • větrané fasády – minerální izolace lepením
  • zateplení stěn dřevostaveb minerální vatou

zateplení podlah

  • akustická izolace minerální vatou na základě pokládky minimálně 10 mm silné akustické podložky pod plovoucí podlahy

zateplení střechy a podkroví

  • individuálně podle typu střechy (šikmá, plochá) – minerální nebo skelnou vatou,  dále i termoreflexními fóliemi

izolace příček a podhledů

  • minerální izolace pro zlepšení akustických parametrů

zateplení stropu

  • foukaná tepelná izolace – materiál na bázi buničiny je nafoukán do dutin a mezer  v podlaze, stropech, stěnách
  • zateplení zespod snížením podhledu, konkrétně vytvořením čtyř vrstev – vnitřní omítka, sádrokarton, parozábrana, tepelná izolace
  • položením vrstvy z minerální vaty

Způsoby zateplení stropu

V zásadě je třeba si ujasnit fakta o užívání prostoru pod či nad stropní konstrukcí. Při izolaci stropů poté existuje několik možných cest, kterými se vydat. Tepelnou izolační vrstvu lze umístit pod konstrukci stropu nebo do podhledu pod něj. Druhou možností, která je zpravidla využívána častěji, je volná pokládka izolačního materiálu, a to v minimálně 200 mm silné vrstvě. V obou případech vhodným materiálem k zateplení je již vyzkoušená a kvalitní izolace značky Isover.Tepelné izolace

Jak zateplit strop půdy?

Při volbě tohoto typu zateplení je nutné obrátit se na profesionální firmu, jelikož většinou je třeba zaizolovat zároveň i fasádu domu. Tloušťka izolace bývá tudíž zvolena dle konkrétního typu stavby, aby účinek zateplování nebyl právě opačný – v létě horko, v zimě chlad. Při zateplování je také zapotřebí využití parozábrany, zvláště když stropy jsou trámové nebo porušené. Jiná situace nastává při zateplování podkroví, které připravujeme k užívání a bydlení. Technologie vkládání izolační vaty mezi krokve je obvyklá, pokračuje se v zateplení střešního pláště, samostatnou kapitolou jsou však střešní okna. Pokud budou kvalitně osazená a jejich skla budou dvojitá nebo trojitá, pak není třeba bát se ztrát nebo nebezpečí při dešti.

Zásada číslo jedna tkví ve vatě

Zateplovat bez kvalitního materiálu, který udrží v domě teplo a odfiltruje hluk zvenčí, jednoduše nelze. Jedním z nich, který však zjevně vyniká zaručenými tepelnými, zvukovými i protipožárními izolačními vlastnostmi je minerální vata, jejímž základem jsou vlákna minerálního původu. Díky tomu, že je prodyšná, účinně zabraňuje srážení vodních par a  vzniku plísní, lze ji tedy umístit i tam, kde panuje přílišná vlhkost. Nemění svůj objem ani tvar a snadno propouští páru. Bez problémů pohltí zvuk a proto je ideální k tvorbě akustických prostorů.

Co nevíme o minerální vatě

Můžeme se s ní setkat také pod názvem čedičová či kamenná vata, nejčastější výrobní postup tohoto izolantu je tavení čediče a křemene. Oproti ní má vata skelná menší objem, není dostatečně tuhá a je dodávána v rolích. Minerální vatu naopak dostaneme v deskách, většinou mají rozměr cca 1 x 0,5 m a mnohem účinněji dokáží nahradit polystyrenové díly, které nejsou nehořlavé. Desky navíc disponují příčnou nebo podélnou výztuhou, pro svoji pevnost jsou také vhodné právě pod stropy, krovy a střechy.

Vsaďte na kvalitu, vyberte si ze spolehlivých dodavatelů

Na trhu momentálně existuje celá řada dodavatelských společností, k nim patří například

Veškerý sortiment klienti naleznou nejenom ve stavebninách, ale i v e-shopech, a to za velmi příznivé ceny.

Nejpoužívanější a dostupné druhy

Skleněná plsť Isover je výrobním východiskem izolační vaty Isover DOMO. V komprimovaných rolích (kvůli snadnější přepravě a skladovatelnosti) je dodáván také Isover UNIROL PROFI, který však vzniká z taveniny skla, procesem zvaným rozvlákňování. Oba dva typy náleží mezi skelné vlny, po rozbalení nasáknou vzduch a dosahují větších rozměrů. Vylepšena technologiemi a oblíbena díky přijatelné ceně je víceúčelová plsť URSA DF 39.

Náročnějším zákazníkům jsou určeny typy dodávané v deskách Isover UNI, Isover ORSIK a Isover ORSET,které vynikají především protipožární odolností.

Rockwoll Multirock Rockmin je izolační vata, typ materiálu kamenná vlna, vyráběná v pásech a deskách z minerální vlny, obsahující pojivovou pryskyřici. Potřeba jí je všude tam, kde jsou šikmé střechy, podhledy, vnitřní stropní konstrukce, dělící stěny a podobně. Kromě již uvedených kladů minerální vaty je Rockmin odolný proti stárnutí, rozměrově stálý.

Máte v tom jasno?

Pokud budete chtít zateplovat strop, řiďte se pokyny profesionálů a mějte šťastnou ruku při výběru typu zateplení, izolačního materiálu, ale především společnosti, pro kterou kvalitně odvedená práce a spokojenost klientů je na prvním místě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.13/5 (8 hlasů)






Související články