Linoleum je poměrně oblíbenou podlahovou krytinou především díky své cenové dostupnosti. Možná i vy ho doma máte. Ať už vás čeká jeho výměna nebo chcete položit zcela novou podlahu, zajímat vás bude jedno: Jak ho dokonale odstranit?
Linoleum je poměrně oblíbenou podlahovou krytinou především díky své cenové dostupnosti. Možná i vy ho doma máte. Ať už vás čeká jeho výměna nebo chcete položit zcela novou podlahu, zajímat vás bude jedno: Jak ho dokonale odstranit?
Jestliže není zničené, v zásadě je možné ho na místě ponechat a rovnou položit novou krytinu, lze to u nového lina i například u plovoucí podlahy.
Pokud je poškozené, mělo by přijít pryč, nová podlaha by se totiž na něm nikdy dostatečně nevyrovnala. Což zvládnete i sami, musíte se ale připravit na to, že se nejedná o úplně snadný a rychlý proces. Zkušení řemeslníci se shodují, že velmi hrubou fyzickou silou byste měli důkladné odstranění starého lina zvládnout vždy. Za předpokladu, že se vám něco takového podstupovat nechce, volejte specializovanou firmu.
Základem je jakýkoli adekvátně ostrý nástroj. Použijte škrabku, odlamovací nůž, břitvu nebo dostatečně ostrý kuchyňský nůž. Nařezání lina na drobnější pláty je dost podstatné, bude se vám tak s ním daleko lépe manipulovat. Postačí pruhy asi 35 cm.
Druhý trik pro ulehčení práce spočívá v teplu. Nejlépe z horkovzdušné pistole či letlampy. Investice do nejlevnější pistole je v řádu několika stovek korun, pokud ji chcete kvůli tomuto účelu rovnou kupovat. S otazníkem je použití obyčejného domácího fénu, ten s vysokou pravděpodobností nezvládne vyprodukovat dostatečné teplo. Pokud ale nic jiného po ruce doma nemáte, vezměte si ho. Linoleum teplem každopádně změkne, bude ohebnější, tudíž i mnohem poddajnější. Nahřívejte jej vždy po částech.
Pak už vás čeká ruční odtrhávání. Vždy je dobré si špachtlí okraj krytiny přizvednout a pokusit se jej odloupnout. Mělo by to jít poměrně snadno. V tomto případě paradoxně platí, že čím poctivější práce, tím hůře pro vás. Pokud je lino nalepené po celé ploše, pravděpodobně ho budete sundávat tím obtížněji.
Jestliže jde vše dobře, stržení linolea by mělo být otázkou několika minut. Neporadíte-li si jen vlastními silami, zkuste se dojít podívat do nejbližší půjčovny nářadí a poptat tam speciální strhávačku na linoleum.
PVC se spodní ficovou vrstvou se v dřívějších dobách používala poměrně hojně. Šlo především o snahu tímto způsobem vyrovnat původní podklad. Což se vesměs po pár letech míjelo účinkem. Dnes už se proto něco podobného řeší speciální samonivelační hmotou. Nicméně pokud se stěhujete do staršího bytu, je možné, že původní lino pod sebou ještě filc má. Což při strhávání může znamenat problém v podobě kousků filcu, které na podkladu úporně drží.
Budete si tak opět muset poradit silou, doporučuje se zbytky oškrábat nebo odsekat. Pomoct vám může i sanační fréza, případně si někteří na pomoc berou i pneumatické kladivo neboli klasickou sbíječku. Vhodný nástroj na odstranění zbytků je též kotoučová bruska na podlahy.
Jakmile máme definitivně hotovo, dbáme na to, že povrch musí být před další úpravou dokonale čistý, takže jej vyluxujeme. Na podlahu potom použijte penetraci a vše srovnejte již zmiňovanou samonivelační hmotou.
U betonových podlah, kde se lino nalepí, což je podlaháři doporučovaný postup, může držet velmi pevně a po odstranění tak na nich zůstanou zbytky lepidla. Opět je na místě uplatnit trik s nahřátím. Když lepidlo nahřejete, povolí a můžete ho škrabkou z podkladu stáhnout beze stop. U betonového základu si můžeme pomoci i napuštěním lepidla horkou vodou, kterou necháme cca 15 minut působit. Dřevo by se nám vodou zkroutilo, na dřevěnou podlahu nic podobného proto nezkoušejte.
V případě dřevěného podkladu je ovšem i tak dost dobře možné, že jej při strhávání starého lina prostě zničíte. Ani zkušení podlaháři si většinou předem netroufají odhadnout, jak dobře celá „operace“ půjde a zda se podklad znehodnotí nebo ne.
Ani v tomto případě na ruční práci odkázaní nezůstanete. Opět můžete zavítat do půjčovny, kde zkuste poptat odstraňovač na tapety, který pracuje na principu páry, lepidlo díky němu povolí. Celý postup se tím znatelně urychlí, 10 m² zvládnete za cca dvě hodiny.
Mechanická cesta je v zásadě jediným rozumným řešením, potřebujete-li účinně odstranit zbytky lepidla. Byť chemické odstraňovače fungující na obdobné bázi jako odstraňovače nátěrů na trhu k dostání jsou, profesionálové zpravidla varují před pokusy používat jakoukoli chemii. Tyto prostředky mohou poškodit podkladový povrch a hlavně bývají natolik agresivní, že jsou nebezpečné i pro lidské zdraví. Jste-li si jisti, že s nimi hodláte pracovat, nezapomínejte důkladně větrat.