Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak položit netkanou textilií?

  

Netkaná textilie, kterou můžete znát taktéž pod pojmem mulčovací textilie je nejlepší přítel takzvaných zahrádkářů "okrasných". Jenže jak vybrat tu správnou? Ono jich je víc druhů? Tak která je vhodná pro mě? A jak s ní mám vlastně naložit? Pokud se vám tyto otázky honí hlavou, čtěte dál!

Druhy netkaných textilií a jejich využití

Na každý záhon je potřeba jiná gramáž. Ta je odlišena barvami. Pojďme se podívat, kterou vybereme pro vaši zahrádku.

  • Bílá netkaná textilie - je ze všech nejlehčí a její struktura je nejřidší. Je tedy velmi prodyšná a dobře odráží sluneční paprsky. Proto se používá na přikryv přímo rostlin. Je to výborná ochrana proti škůdcům, ale velmi dobře poslouží také jako skleník či pařeniště. Může také pomoci od škůdců nebo mladým stromkům odrážet paprsky jarního slunce.
  • Hnědá netkaná textilie - ta už je těžší a používá se jako mulč. I proto ta barva, aby splynula s okolní zeminou. Pro lepší efekt ještě bývá zasypávána mulčovací kůrou. Hustější struktura napomáhá zabránit prorůstání plevele.
  • Černá netkaná textilie - nejčastěji využívaná textilie s vyšší hmotností a hustotou "výpletu". Krom toho, že taktéž zabraňuje prorůstání plevele, využívá i výhodu své barvy ke vstřebávání slunečního záření, čímž ohřívá půdu pod sebou a napomáhá růstu teplomilných rostlin, ale propouští pouze teplo, UV záření zachytí. Navíc propouští vodu, takže o zavlažování strach mít nemusíte.

Čtěte také: Geotextilie | Jak na pokládání nopovky? | Nopové fólie

Jak textilii položit?

I když je netkaná textilie výborná záležitost, pokud ji položíte špatně, její funkce jaksi lehce postrádá smysl. Vy budete nespokojení a peníze v čudu úplně zbytečně. Pojďme tomu předejít!

Co si nachystat:

  • hrábě
  • zahradnické nůžky nebo nůž - prostě cokoli, čím můžeme v případě potřeby jakoukoli rostlinu zkrátit
  • kolíky, hřebíky nebo speciální skoby - na uchycení
  • zahradní substrát
  • mulčovací kůra
  • netkaná textilie (černá nebo hnědá)
  • sazenice rostlin
  • okrasné předměty - sádroví trpaslíci, kameny, lampičky, fontánky...

Jak budeme postupovat:

  1. Generální úklid - grunt je základ všeho. Kdo před sebou nemá čistý stůl, nikám se nehne a totéž platí i o vašem záhonku. Proto vezmeme hrábě, odstraníme veškeré povrchní nečistoty, ale i kořeny starých rostlin a hlavně plevel i s kořenovým systémem!
  2. Záhon shrabeme do roviny.
  3. Nasadíme nové rostlinstvo. Je-li to zapotřebí, použijeme zahradní substrát. Ale není to nutné, záleží na typu rostliny. Třeba máte štěstí a zemina na vaší zahradě jí vyhovuje.
  4. Odmotáme z role kus textilie (příjemně se pracuje cca se třemi metry)a její začátek umístíme na začátek vašeho záhonku a ukotvíme ho hřebíky či skobami.
  5. Přetáhneme textilii přes záhon.
  6. V místě, kde jsou rostliny vytvoříme otvor ve tvaru písmene X. NIKDY nevystřihujeme žádné jiné geometrické obrazce!!!
  7. Rostliny otvory prostrčíme a zafixujeme je opět hřebíky nebo skobami.
  8. Okraje přichytíme cca po půl metrech tak, aby textilie hezky doléhala na zem.
  9. Pokud to bude zapotřebí odmotáme další kus textilie a celý postup opakujeme s tím, že logicky nezačínáme na začátku záhonu, ale v místě, kde jsme skončili.
    POZOR! Konce textilií přes sebe musí přesahovat, a to minimálně 10 cm, ale nic se nestane, když tam necháte malinko víc, právě naopak. V tomto případě je ovšem dobré pod hřebíky přidat podložky. Zvětšíme tím plochu a zabráníme proklouznutí hřebíku oběma textiliemi.

Další tipy:

  • Mulčovací kůra - co si budeme nalhávat, černá plachta přes záhon není příliš vzhledná. nejpříjemnějším řešením je právě mulčovací kůra, která nejen dodá vaší zahradě šmrnc, ale navíc krásně voní, nejvíc po dešti.
  • Dozdobení - dál už se kreativitě meze nekladou. Můžete použít jakékoli dekorace. menší či větší kameny, různé sošky, fontátnky či jiné prvky.
  • Obrubník - pokud máme podél záhonu obrubník, nesmíme zapomenout textilii utěsnit až k němu. Mezi ním a plachtou by neměla být žádná hlína, jinak by nám tam mohl prosrůstat nějaký plevel.
  • Polytex je tradičním výrobcem netkaných textilií. Jinak jsou k dostání i u jiných distributorů, např. Agrotex nebo Zafido.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.31/5 (13 hlasů)





Související články