Na první pohled nopová folie vypadá jako forma na vytváření ledových kostek. I přesto ale představuje užitečný prvek při odvlhčení stavby. Nopová folie je nepropustná speciálně vytvarovaná folie, která se vyrábí z polyetylenu (HDPE).
Mezi její vlastnosti patří vysoká pevnost v tlaku i tahu a odolnost proti chemikáliím, houbám a bakteriím přirozeně se vyskytujících se v půdě. Nopová folie se dá použít za jakéhokoli počasí a to do hloubky až 5 metrů. Běžně se vyrábí v deskách nebo pásech.
Výška nopů (vystupujících částí) je v rozmezí od 8 do 20 mm. Vzájemně se spojují svářením horkým vzduchem nebo se lepí speciální samolepící páskou.
Výhody a nevýhody nopové folie
Velkými výhodami folie jsou - trvalá ochrana proti vlhkosti a jednoduchá aplikace a montáž. Dalším pozitivem je také způsob provedení této metody. Původní stavební konstrukce jsou zachovány, nedochází de facto k žádným stavebním úpravám. Fólie se jednoduše přikládá na stavební konstrukci a následně dochází k jejímu zasypání zeminou, případně kamínky. Výhodou je také to, že prostor mezi stěnou a folií je dobře odvětrán. Velkým plusem je také nízká pořizovací cena.
Nevýhodou folie je - tuhost a při nerovnosti zdiva/základu větší než 2 cm dochází k jejímu krabatění a za folií se tvoří dutiny. Pokud folii zasypete kamenem, může dojít k jejímu protržení. Na horním okraji se pak musí folie skládat do faldů, které se stávají místem zatékání.
Kde se dá nopová folie využít?
Nejčastější se nopová folie využívá pro:
- oddělení stavby od vlhkého okolí.
Využít se dá také:
- při hydroizolaci spodních staveb
- sanaci vlhkého zdiva
- izolaci balkonů
- izolaci proti radonu
- izolaci zelených střech
Dále se dá folie využít také při izolaci podúrovňových stěn starších objektů. V neposlední řade nopová folie nachází využití i jako ochrana nosných izolací při zásypových pracích.
Naopak se nedoporučuje využívat nopovou folii jako izolaci proti tlakové vodě!
Dbejte na správný postup
I když použití nopové folie je relativně jednoduchou záležitostí, platí pro ni to, co pro každý jiný stavební prvek – je nutné dodržet přesný technologický postup, jinak bude folie neúčinná a zbytečná. Nestačí folii přiložit na zdivo, zakopat a je hotovo. Důležité je správné ukončení folie. K tomu slouží speciální ukončovací lišty. Pokud folie nebude dobře ukončená, nebude zajištěno větrání a hrozí zanesení větrací mezery. Folie by pak nebyla účinná. Neméně důležitá je i správná hloubka odkopání domu, výška folie nad zemí i následný zásyp folie.
Každý typ nopové folie je trošku jiný a způsob jejich aplikace se může lišit. Proto si vždy pečlivě přečtěte správný návod k použití. Předejdete tak zbytečnému vyhazování peněz.
Za kolik se dá nopovka pořídit?
Metr čtvereční nopové folie seženete už za 11 korun. Samozřejmě ale záleží na velikosti, druhu a tvarování nopů a v neposlední řadě také na výrobci.
Další možnosti izolace
Nopová folie samozřejmě není jedinou možností izolace proti vlhkosti vašeho domu. Mimo izolačních folií vysokohustotních (HDPE) se využívají také izolační folie nízkohustotní (LLDPE), PVC folie, asfaltové pásy nebo bentonitové materiály.
Související článek: Hydroizolace základů - druhy hydroizolací, základní postup při hydroizolaci základů RD
I když nopová folie není jedinou možností izolace proti vlhkosti a radonu, díky kombinaci vlastností a nizké pořizovací ceny je stále více využívána.