Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak položit nopovou folii?

  

Před vlastní prací s nopovou fólii bychom měli:

  1. Než se pustíme do pokládání nopové fólie je samozřejmě nutné odkopat zeminu okolo základů domu, a to maximálně do úrovně základové spáry, abychom nepoškodili statiku domu.
  2. V případě výrazných nerovností na suterénním zdivu (základech domu) je pro dosažení optimálních vlastností doporučeno, tyto nerovnosti vyrovnat sanační omítkou v případě větších nerovností je vhodné je přímo dozdít. 
  3.  V této fázi si můžeme také zvolit odvětrání potrubím, kdy je třeba vysekat kapsy ve zdivu, do těchto kapes zasadíme trubky a zaomítáme je.

Vlastní práce s nopovou fólií

  • Nopovou fólii pokládáme vždy nopy ke zdi tak, aby nám vznikl odvětrávací prostor mezi fólií a zdí.
  • Dále je také důležité, abychom fólii pokládali hladkým pruhem dolů, jelikož tento pruh se zakládá pod drenážní trubku, vznikne nám tedy záhyb ve tvaru písmene L. Při pokládání této trubky si musíme dát pozor, aby byla tato trubka vedena ve sklonu. Drenážní trubku můžeme vést do kanalizace, žumpy nebo tzv. do ztracena. 
  • Nopovou fólii upevňujeme ke zdi za pomocí hřebů s podložkami tak, abychom ji udrželi co nejvíce rovnou podél zdi. Horní lem nopovky připevníme ke zdi za pomoci speciální lišty, kterou zakoupíme, jako běžné příslušenství k této fólii.
  • Následně můžeme začít postupně zasypávat štěrkem. Volíme spíše větší nebo střední rozměry kamínků (speciálně doporučovaný bývá makadam), aby nedošlo k ucpání drenážní trubky prachem, pak by tato drenáž ztratila smysl a podél zdi by se mohla v případě delších dešťů držet voda.

Další důležité tipy k pokládání nopové fólie

  • Dalším důležitým bodem je, že pokud nám nestačí délka nopové fólie okolo obvodových zdí, nikdy ji nenapojujeme v rozích, ale minimálně 50 cm od rohu. Pokud napojujeme fólii musíme počítat se sklonem pozemku a nejprve tedy položit část, která je nejníže položená. Jinak řečeno musíme začínat odspodu, aby voda jenom stékala po fólii, ale nezatékala za ni.
  • Někdy můžeme fólii použít jen jako mechanickou ochranu, a to zejména v případech, kdy máme základy zaizolované asfaltovým pásem, jinak řečeno ipou.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.31/5 (26 hlasů)

Související články