Úvod  › 

Jak funguje parotěsná zábrana?

  

Parozábrany jsou jeden z výstřelků moderní doby, která klade důraz především na ekonomické a ekologické bydlení. Zjednodušeně řečeno, pracují tak, že pouští vlhkost z domu ven, ale tu vnější dovnitř ne. Aplikují se nejčastěji z vnitřní strany na krovy domů. Proč jsou ale vůbec za potřebí a jak fungují? Nebojte se, vše se dozvíte.

Jak fungují a k čemu jsou dobré?

Parozábrana je de facto jednosměrně propustná fólie, která se instaluje dovnitř, ještě před tepelnou izolaci. Jak již bylo výše zmíněno, je vyrobena tak, aby se vlhkost, která vzniká v domě už jen třeba tím, že dýcháme, že pereme, vaříme, sušíme oblečení atd., dostala ven, ale žádná nešla dovnitř. To má hned několik výhod:

  1. Dům poté lépe izoluje teplo. Nevytváří se zde zbytečné vzdušné proudy, nedochází k ochlazování vlivem odpařování, protože není co odpařovat. Vy tedy můžete ušetřit na vytápění.
  2. Reguluje vlhkost domu, což výrazně přispívá ke zvýšení životnosti daného objektu. Vlhkost je velkým nepřítelem staveb všeho druhu. Způsobuje korozi kovových materiálů, hnilobu dřeva, podporuje vznik plísní atd.

Parozábrana

Reflexní parozábrana

Časté příčiny nefunkčnosti

Je vysoce důležité si uvědomit, že i parozábrana je jen jedením ze stavebních prvků a není na místě přisuzovat jí nějaké zázračné účinky. Platí to ale i obráceně. Jestliže byla parozábrana nainstalována a přesto vlhkost v domě zapracovala natolik, že byl poškozen sádrokarton, dřevěné části domu, či tepelná izolace, nemusí to být nutně chyba právě parozábrany.

Každá stavba musí fungovat jako celek a veškeré komponenty musí být správně instalovány na svá místa. Pokud jen na jediném místě není něco v pořádku, nedá se očekávat, že to ty ostatní části zachrání. Stavitelé se často odvolávají neprávem na instalaci parozábran jako špatně provedenou, nebo si stěžují přímo na kvalitu prvku. Chyba přitom je mnohem pravděpodobněji na jejich straně. Buď byl pochybně vytvořen projekt, nebo odfláknutá stavba.

Ale ani již zmíněnou špatnou instalaci nejde vyloučit jako důvod neúspěchu. Lidé často chtějí ušetřit, protože parotěsná páska jim přijde příliš drahá, a lepí parozábranu nějakou izolačkou, či dokonce obyčejnou lepící páskou. Tyto metody nejsou ale příliš spolehlivé a je velká pravděpodobnost, že budou jako pojivo nedostatečné. Jenže to nezjistíte, dokud nenastanou problémy. A ty jsou bohužel patrné teprve ve chvíli, kdy už domu není pomoci a je nutná rekonstrukce. Ve finále stejně neušetříte, protože opravy vás budou stát ještě mnohem více peněz, než kdybyste nakoupili tu správnou lepící parotěsnou pásku.

Druhy parozábran

Není parozábrana jako parozábrana. Teplota a relativní vlhkost vzduchu se odvíjí od nadmořské výšky vašeho domu a dalších klimatických podmínkách. Aby byla tato izolace účinná, musíte si vybrat ten správný druh pro vaše podmínky. Je důležité pohlídat si nejen typ, ale také kvalitu, na to nezapomínejte.

Bude vás čekat volba mezi parobrzdou a parozábranou, ale jakmile si vyberete, ještě to není všechno. Existují totiž dva stupně parotěsnosti, a to střední a vysoká.

Parobrzdy

Parobrzdy, jak už název napovídá, ani tolik "nebrání", jako spíše "brzdí". Jejich ochranný faktor není tolik vysoký, jsou propustnější, a tak se dají použít na místech, kde vlhkost není tak velkým problémem. Proto je samozřejmě levnější, ale je důležité si opravdu alespoň dvakrát promyslet, zda zrovna pro vaši stavbu bude pouze parobrzda stačit. Nikdy není na škodu poradit se s odborníkem.

Parozábrany

Parozábrany, nebo také parotěsné fólie, už jsou větší kalibr. Jejich neprostupnost podporuje kovová, nejčastěji hliníková vrstva.  Výhodou tohoto druhu je, že mají na sobě často takzvanou reflexní vrstvu, která dokáže odrážet teplo zpět do místnosti. Jediné, co pro to musíte udělat, je nainstalovat ji právě touto vrstvou směrem do interiéru a mezi ní a podhledem nechat mezeru alespoň 6 cm, kudy by mohl proudit vzduch.

Shrňme si nejdůležitější informace. Parozábrana funguje tak, že propouští vlhkost z domu ven, ale nepustí ji dovnitř. Chrání tak dům nejen před plísněmi a hnilobou dřeva, ale napomáhá také tepelné izolaci objektu. Nesmíte se na ni ale spoléhat naprosto stoprocentně. To, jestli bude, nebo nebude parozábrana fungovat, záleží na mnoha faktorech. Na tom, jestli je stavba správně naprojektovaná a dobře postavená, ale i na výběru a instalaci samotné parotěsné folie. Už také víme, že existují dva druhy. Parobrzdy pro objekty s menší vlhkostí a silnější parozábrany pro náročnější budovy. U obou variant existují dva stupně parotěsnosti, a to střední a vysoká. Dobře si tedy vždy promyslete, kterou využijete právě pro váš dům a případně se poraďte s odborníkem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.35/5 (17 hlasů)