Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Izolace domu proti vlhkosti

  

Při rekonstrukci zejména starších domů bývá často problém s vlhkostí a plísněmi. S tímto jevem se setká téměř každý majitel rodinného domu. Příčin může být hned několik, buď chybí izolace úplně, nebo je porušená. Dnes již existuje několik účinných možností, jak dům izolovat. Vlhké zdi s sebou přináší další potíže, nemluvě o našem zdraví. Je tedy vhodné s tím začít něco dělat co nejdříve. Poradíme vám, jak na to.

Vlhkost

Jaké mohou být příčiny?

Vlhké zdi trápí nejvíce majitele starších domů, vlhkost se však může objevit také u novostavby. Základem všeho je kvalitní izolace, pokud chybí, může se voda ze země snadno dostat až do obytných místností. Vlhkost nepříznivě působí na stavební konstrukce, může poškodit stabilitu domu a také značně zhoršuje mikroklima v interiéru. Je doslova živnou půdou pro vznik plísní. Izolace představuje ideální krok a zároveň prevenci před vlhkostí a plísněmi.

Voda často vzlíná přímo od základů nebo z boku, v případě, že je dům částečně zapuštěný do země. Mezi další příčiny patří děravá střecha či kondenzace páry, která souvisí s vnitřním provozem v domě. Hlavní spojitost bývá s nekvalitním zateplením, pokud se v místnostech málo větrá. Vlhkost v domě také zvýšíte tím, když si uvnitř postavíte saunu či bazén.

Pomůže sanační omítka?

Možná vás napadne řešení v podobě takzvané sanační omítky. Ta ovšem sama o sobě vlhkost v domě nevyřeší. Někoho možná napadne, že jednoduše stačí pouze oškrábat starou omítku, nanést místo ní sanační a zdivo pak vyschne. Je sice pravda, že omítka na vlhkém zdivu drží lépe, než je tomu u té běžné, ale konkrétní příčinu vlhkosti nevyřeší. Na druhou stranu ji nelze úplně zatracovat. Je jen třeba vědět, že sanační omítka má svůj smysl ve chvíli, kdy už je zdroj vlhkosti odstraněn, nebo když už byla provedena hydroizolace. Její velká výhoda je skutečnost, že má velké množství pórů a rychleji tak propustí vodní páry.

Vlhké zdivo

Komplexní přístup k odstraňování vlhkostí

Pokud se objeví v domě vlhkost, je třeba zvolit komplexní přístup, dokud nevyřešíte příčinu, výsledek se nedostaví.

Účinným řešením je celková hydroizolace, která vytvoří nepropustnou bariéru. Mnoho lidí se tomu brání doslova zuby nehty, protože se jedná o velmi výrazný stavební zásah. Hydroizolace zdiva je obvykle spojena také s izolací podlah.

Můžete zvolit několik možností, jak na to:

  • Mechanicky
  • Chemicky

Bývá poměrně těžké určit, která metoda je v tomto případě nejlepší. Hodně záleží na konkrétní situaci.

Volba správné metody

Jakmile zjistíte příčinu vlhkosti, můžete začít s nápravou. Někdy pouze stačí opravit střechu. V případě, že se voda sráží ve stěnách domu, pomůže časté větrání a nátěr chemickým prostředkem. Velmi vhodné je například savo, které působí proti plísním.

Pokud voda vzlíná od základů, může pomoci již zmíněná sanační omítka. Ovšem často se stává, že samotná omítka na to nestačí a je třeba přejít k celkové izolaci. V současné době lze použít takzvané krystalizační stěrky. Ty fungují jako hydroizolační pláty, které se nanášení na zeď stěrkou. Dokážou vodu úspěšně odizolovat. Existuje ještě jeden poměrně neinvazivní postup a tím je takzvaná infuzní clona. Oba tyto způsoby jsou poměrně šetrné, ekonomické a také spolehlivé.

Mechanické izolace je vhodné nechat si udělat od profesionální stavební firmy. Jako velmi účinné řešení lze zvolit oddělení zdiva pevnou zábranou. Nerezové ocelové plechy se zatloukají do vlhkého zdiva. U rodinného domu tyto práce zaberou přibližně dva dny.

Hydroizolační materiály jsou často tvořeny syntetickými fóliemi, které mají samostatnou konstrukční vrstvu. Od izolovaných částí se oddělují vyrovnávací textilií. Některé druhy lze také lepit do asfaltu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (3 hlasy)

Související články