Úvod  › 

Jak vyrobit srážkoměr?

  

Už samotný název napovídá, že se jedná o přístroj, který měří úhrn srážek, ale i teploty.

Obecně se rozlišují 3 druhy a to: ombrometr, ombrograf a člunkový srážkoměr, které patří k nejpřesnějším. Jejich pořízení není vůbec nákladné. Ty nejlevnější se dají pořídit od 50 korun, což jsou klasické, jednoduché plastové nádobky s vylisovanou stupnicí až do 50 mm srážek.

Digitální bezdrátové srážkoměry jsou ideálním pomocníkem pro každého zahrádkáře, ale pořizovací cena je od 1000 korun a více. Nezměří vám však jen srážky, ale i teplotu a dokonce vás upozorňuje na srážky. Napájení je přes tužkové baterie. Chcete li si vyrobit svůj vlastní srážkoměr, zde je pár nápadů.

Plastový srážkoměr

K výrobě plastového srážkoměru budete potřebovat: pravítko, nůžky, pet láhev. Nejdříve omyjete plastovou láhev, odstraníte víčko a pomocí ostrých nůžek odstřihnete asi 10 cm odshora, kolem dokola láhev. Vytvoříte si tím jakousi nálevku (trychtýř), která poslouží právě pro sběr srážek. Tuto nálevku obrátíte vzhůru nohama a vložíte do spodní části. Pevně nasaďte, aby nedošlo k vypařování vody. Můžete použít i lepidlo. Posledním krokem je zapuštění do země.

Tento typ srážkoměru by měl být daleko od stromů, budov, či jiných stavenišť. Ideálním místem jsou volné prostranství. Zapuštění do země je cca 5 cm. Následně provádíme měření a to pomocí pravítka. Nezapomeňte ale vždy láhev vyprázdnit. Pokud zapomenete pravítko, doporučuji vám, abyste si na plastovou láhev vyznačili černým, nesmývatelným fixem stupnici.

Pozinkový plech

Jeho výroba je o něco složitější, podobná plastové verzi, ale přesnější. Budete k tomu potřebovat : pozinkový plech 10 x 10 cm (cca plocha 200 cm2), opět plastovou, nebo skleněnou láhev (0, 7 l), ostré nůžky. Nejdříve si musíte udělat trychtýř. Ten si vytvoříte buď pomocí šablony, nebo jiné plastové nádobky, jako je lejík. Vystřihnete, a opět vložíte do plastové, či skleněné nádoby. Vždy ale dávejte pozor na to, aby trychtýř pevně držel se spodní části. Pro přesnější měření pak použijte odměrný válec s přesností na 1 ml (0,1 mm).

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.5/5 (6 hlasů)