Jak rekonstruovat panelákový byt?

Mnoho lidí v České republice stále žije v paneláku. Nicméně i panelákový být se dá rekonstruovat takovým způsobem, aby více odpovídal představám. Ideální je rekonstruovat celý byt najednou. Rekonstrukcí bytového jádra se většinou myslí obložení sádrokartonem, výměna obkladů, podlahy, ukotvení a napojení vany, umyvadla a toalety. Většinou se jedná o práci pro dva řemeslníky na několik týdnů a cena se pohybuje od sto tisíc korun výš.

Před rekonstrukcí je třeba určit řadu věcí

Ještě před samotnou rekonstrukcí je nutné si určit finance, které do přestavby chceme investovat. S tím souvisí i zvážení rozsahu všech prací. Jestliže se byt nachází v domě, kde nebyla revitalizace, zjistěte si, zda není plánovaná. Rozmyslete si, zda využijete odbornou pomoc, nebo si vystačíte s vlastními silami. Rekonstrukcí svépomocí se dá ušetřit hodně peněz, ale zároveň se vynaloží mnoho času a energie.

Výměna oken

Součástí rekonstrukce panelákového bytu je výměna oken a dveří. Staré dveře lze repasovat, případně vyměnit za nové. Pokud jsou zárubně zapuštěné do panelu, je jejich výměna složitá. Z toho důvodu se tento problém většinou řeší tím způsobem, že se zárubně nechají obložit dřevem (obložkové dveře). K výměně oken je vhodné pozvat odbornou firmu.

Umakartové jádro

Jako první na řadu přichází rekonstrukce umakartového jádra. Metod na zbavení se ho existuje více. Nejlevnější a nejrychlejší metodou je obklad sádrokartonem. V tomto případě je nutné počítat s tím, že malý prostor se ještě zmenší a stropy sníží. A když jde o panelák, centimetry skutečně hrají roli. Při rekonstrukci koupelny se doporučuje maximální možné využití každého volného centimetru.

Vhodná je instalace jednoduššího zařízení a světlých obkladů. Světlé barvy opticky zvětší prostor. Ostatně optimální výběr obkladů, dlažby a sanitární keramiky je zásadní. V případě najímání řemeslníků by se mělo postupovat obezřetně a rozhodně se nevyplatí najímání předražených ani podezřele levných pracovníků. Hrozí totiž nebezpečí odvedení nekvalitní práce. Určitě si dejte pozor i na nákup spotřebního materiálu, protože ne vše, co se nabízí z dovozu, je kvalitní.

Spojení WC s koupelnou

Často dochází ke spojení toalety a koupelny do jedné místnosti. Probouráním příčky lze získat místo navíc, ale v panelákovém bytě, kde žije více lidí, se nemusí jednat o vhodné řešení. Pokud totiž ráno odchází ve stejnou dobu více lidí, nastává problém. Koupelna spojená se záchodem se hodí do rodinných domů, kde je ještě jedna další toaleta. Na trhu se nachází vany a umyvadla určená přímo do rekonstruovaných panelákových jader.

Povolení od úřadů

Před započetím rekonstrukce je nutné zjistit, co všechno se musí vyřídit a zda se nemusí získat povolení od úřadů. Třeba pro vyzdění koupelny je potřebný posudek statika, protože by klidně mohlo dojít k neúměrnému zatížení stropů.

Když rekonstrukci provádí specializovaná firma, měla by zařídit i stavení povolení na úřadě. Pokud také není byt v osobním vlastnictví, musí se rekonstrukce ohlásit u družstva. Povinností je i informování sousedů o stavebních pracích.

Vsaďte na detaily

V případě větší rekonstrukce by se nemělo šetřit na podlaze, protože právě s ní bývají v panelákových bytech velké potíže. Může se stát, že uděláte novou podlahu v koupelně a ta následně nenavazuje na starou podlahu v předsíni. V malých prostorách je ideální vsadit na detaily, protože tam vyniknou více než ve velkých místnostech. Vyplatí se zakoupení zajímavých baterií, zrcadel a jiných výraznějších prvků, jež vyniknou v kombinaci s bílými hladkými obklady.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články