Spárování cihel není zase tak komplikovaný postup, jak by se mohlo zdát na první pohled. Lze jej zvládnout i vlastními silami. Jak?
Spárování cihel není zase tak komplikovaný postup, jak by se mohlo zdát na první pohled. Lze jej zvládnout i vlastními silami. Jak?
Kdy se do spárování cihel raději nepouštět
Úvodem je potřeba poznamenat, že nepatříte-li mezi zkušené řemeslníky, vhodné je držet se při svépomocných opravách spíše činností v drobném rozsahu a například kompletní fasádu přece jen raději ponechat raději odborníkům. Do opravy se pustit můžete. Spáry většinou utrpí poškození vnějšími vlivy, a to rychleji než cihly.
Vyspárovat můžeme teprve pečlivě očištěný povrch. Hloubka spáry by měla činit minimálně 20 mm. Stejnoměrnost spáry si zajistíme užitím laťky či kulatiny vhodného rozměru. K tomuto účelu se používá spárovací malta. Ta musí vykazovat adekvátní vlastnosti: Má být měkčí než cihla, srovnatelně nasákavá a prodyšná, ale oproti cihle pružnější. Výsledná správná konzistence malty je ta polosuchá.
Na samotné spárování si nachystejte ocelovou spárovačku. Tu seženete v běžném hobby marketu. Rozměrově by měla být užší než spáry. Nejprve musíte spáry ve zdi zvlhčit vodou a spárovačkou následně vtlačte maltu. Spára musí s cihlami lícovat, případně postupujte tak, aby byla spára maximálně půl centimetru zapuštěna za lícovou hranu cihly.
Ohledně tloušťky vrstvy byste se vždy měli držet doporučení výrobce. Každé pojivo i každá zrnitost totiž vyžaduje právě odlišnou tloušťku. Pro tenkou vrstvu je lepší použít maltu jemnější, pokud potřebujete opravit hlubší poškození, budete muset aplikovat vrstvu silnější.
Ještě si také pamatujte, že:
Opravenou plochu bude následně nutné ještě ochránit hydrofobním nátěrem. Vhodné jsou jak kapalné, tak i krémové přípravky. Postupovat byste měli při aplikaci ideálně odspoda nahoru, to kvůli rovnoměrnému nanesení nátěru. Ovšem pozor na to, abyste omylem nezasáhli sklo, tedy například okenní tabulky. Pak dojde k jeho naleptání, což je nevratné.
Spárování by se nemělo provádět v případě nepříznivého počasí. Také je vhodné vyčkat na teploty alespoň 5 °C. V případě nepřízně počasí (déšť, ale i prudké slunce) je nutné nově vyspárovanou plochu důsledně chránit.