Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak změřit záchodové prkénko? Rady

  

Záchodových prkének jsou skutečně hromady. Pokud ho ale nezakoupíte v obchodu rovnou se záchodovou mísou, které pak bude přesně na ní pasovat? Ani univerzální prkénko totiž nepadne každému záchodu. Jak tedy vybrat to správné, abychom mohli hrdě konstatovat: "padne a sluší"?

Prkénko by mělo plně zakrývat keramický záchod a mělo by mít i stejný tvar. Na druhou stranu zase nemá přečnívat, jelikož bychom ho mohli poměrně snadno urazit pouhým zavaděním o přečnívající hranu. Vše se proto musí důkladně změřit.

Hranaté prkénko wc

CC: sferrairo

Co měříme a jaké rozměry potřebujeme?

  • Rozteč mezi šrouby (osová vzdálenost otvorů v keramice) – nejdůležitější a základní parametr při pořízení nového prkénka
  • Šířka a délka mísy – zde měříme vnější i vnitřní rozměr od šroubů ke vnějšímu nebo vnitřnímu kraji mísy
  • U záchodové mísy kombi (záchod spojený s nádrží) měřte vzdálenost od otvorů v míse ke svislici směřované od vrchní hrany nádrže z důvodu, aby prkénko s víkem drželo ve svislé poloze a nepadalo samo dolů. Na tento problém dejte obzvláště pozor u dřevěných prkének. Jsou těžší a často padají. Je přece velmi nekomfortní sedět na záchodě a mít víko od prkénka opřené o záda.

Bílé wc prkénko

CC: rdcs11

Pokud se Vám zdá takové měření příliš složité a chcete mít stoprocentní jistotu, pořiďte záchodovou mísu rovnou s prkénkem. Často ale bývá tato souprava o něco dražší.

Chcete-li koupit ať už z jakéhokoli důvodu zvlášť a nevěříte-li si příliš v měření, vezměte velký papír, třeba balící, a záchodovou mísu jednoduše obkreslete.

Dalším elegantním řešením je zjistit výrobce záchodové mísy a její typ, kontaktovat prodejce a nechat si poradit, popř. sestavit nabídku. I tak budete mít jistotu, že se vyhnete obtížím při instalaci sedátka nebo dokonce situaci, že pasovat nebude a Vy se budete muset vydat znovu na nákup.

Čtěte také: Jak na ucpané wc? | Protékající wc- jak na něj?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.36/5 (11 hlasů)

Související články