Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Co dělat s ucpaným záchodem?

  

Ucpaný záchod je velkou nepříjemností a s trochou šikovnosti ho můžete uvolnit i sami. Podívejte se, jak v případě ucpaného záchodu postupovat a co k tomu budete potřebovat.

Nachystejte si všechno dopředu

Při uvolňování záchodu je potřeba myslet na svoje bezpečí i ochranu podlahy. Proto je důležité si vzít rukavice a obložit zem kolem záchodové mísy hadry na podlahu nebo novinami. Hodit se mohou i záložní hadry a kýbl. K přípravě patří i odpojení toalety od přívody vody, který je většinou hned za ní.

Nejdřív z mísy dostaňte všechnu vodu

Ještě, než se pustíte do samotného uvolnění záchodu, byste z něj měli dostat všechnu vodu (hadičkou nebo vybráním nádobou). Pokud voda stoupá až k okraji záchodové mísy, musíte jednat rychle. Jinak si můžete vytopit domácnost. Sundejte víko od nádrže s vodou a nastavte klapku tak, aby do mísy přestala přitékat další voda. Poté už se můžete pustit do samotného uvolnění ucpané toalety.

Začněte tím nejjednodušším, použijte zvon

Mechanické uvolnění je dobrým způsobem, jak mít zase průchozí záchod. Gumový zvon by měla mít každá domácnost. Důležitý je ale tvar zvonu. Zatímco pro rovné plochy kolem odtoků sprch nebo umyvadel se hodí ploché zvony, pro záchody jsou vhodné kulaté a co největší. Minimálně tak, aby zakryl ústí otvor sifonu. Poté se držte tohoto návodu:

 • Naplňte mísu asi do poloviny vodou. Přiložte zvon těsně k sifonu a zatlačte, dokud nedosáhnete dobrého utěsnění (zbavíte se vzduchu). Zvon bude těsně přiléhat k povrchu.
 • Nyní šestkrát silou zapumpujte nahoru a dolů.
 • Vytáhněte zvon a podívejte se, jestli voda začala odtékat. Pokud ne, celý postup zopakujte.

Využijte sílu jedlé sody a octa

Nemáte-li po ruce zvon, pomoci si můžete kombinací dvou doma se běžně nacházejících věcí: jedlé sody a octa. Kromě toho, že při jejích smíchání dokonale vyčistíte nejrůznější povrchy, pomáhají udržet v čistotě i odpadní trubky. Jsou tedy i skvělou prevencí před ucpáním. Přímo při ucpání postupujte takto:

 • Do ucpaného návodu nasypte jeden hrnek jedlé sody a počkejte dvě minuty.
 • Poté pomalu do mísy nalijte dva hrnky octa. Soda a ocet spolu reagují a vytváří bohaté bubliny, proto přilévejte opravdu pomalu, aby směs nevytekla z mísy.
 • Nechte směs ještě několik minut působit.
 • Spláchněte, abyste zjistili, jestli postup pomohl. Pokud ne, budete muset zvolit spíše mechanické řešení (zvon nebo pero na čištění odpadu).

Pomůže i horká voda a prostředek na mytí nádobí

A jestli doma nemáte jedlou sodu a ocet, zachránit vás může i prostředek na mytí nádobí a horká voda. Stačí dodržet následující:

 • Dejte vařit asi tři litry vody.
 • Do záchodové mísy nalijte trochu prostředku na mytí nádobí.
 • Jakmile bude voda velmi horká (ale ne vařící, mohla by poškodit keramický povrch mísy), nalijte ji z výšky do záchodu. Lití z větší výšky pomůže pohnout s tím, co blokuje odtok.
 • Několik minut nechte horkou vodu s mycím prostředkem působit, pak by měla voda začít odtékat. Pokud ne, budete muset použít mechanické odblokování.

Složitější případy vyřešíte perem na čištění odpadu

Pro překážky, které pevně blokují odtékání vody ze záchodu nebo jsou až v zadní části, se nejvíc hodí pero na čištění odpadu. Jeho použití je jednoduché:

 • Zasuňte pero mísou až tam, kde narazíte na překážku.
 • Začněte na ni tlačit a točit ručkou na obě strany, abyste překážku uvolnili. Můžete si pomoci i pohybem celým perem tam a zpět.
 • Jakmile začne odtékat voda, došlo k uvolnění překážky a pero můžete vyndat.

Překážku vysajte

Máte-li doma vysavač na mokré vysávání, můžete ho použít k uvolnění záchodu. Pozor, normální vysavač byste zničili a mohli se poranit.

 • Vysajte všechnu vodu.
 • Vezměte hadici (bez nástavců) a zasuňte ji co nejhlouběji. V místě ústí záchodu omotejte kolem hadice hadr nebo ručník, abyste prostor utěsnili a vysavač mohl nasát jen překážku.
 • Po vysátí překážky hadici důkladně vyčistěte.

Sundejte celou záchodovou mísu

Pokud si myslíte, že překážka může být v napojení na potrubí, můžete odmontovat celou záchodovou mísu. Důležité je zkontrolovat vypnutí přívodu vody a odmontovat hadičku napouštění. Překážku pak snadno vyndáte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (2 hlasy)

Související články