Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak uvolnit ucpaný záchod?

  

Ucpaný záchod jistě není nic příjemného, leč čas od času musíme podobnou situaci řešit. Uvolnění opraveného záchodu naštěstí není žádnou složitou procedurou. Ještě než začnete s uvolňováním záchodu, zkuste jedenkrát pořádně spláchnout, abyste měli jistotu, že je záchod skutečně ucpaný. Pro uvolňování záchodu si určitě nezapomeňte navléct dlouhé gumové rukavice.

Jar do mísy

Před startem uvolňování si dobře pohlídejte, zda je přívod vody uzavřený. Také dávejte pozor na podlahu, aby záchod nepřetekl. Pro jistotu si tedy nejbližší okolí obložte starými novinami či papírovými utěrkami. Jednu z možností, jak uvolnit ucpaný záchod, představuje nalití trochu jaru na nádobí do mísy a jeho následné přelití půlkou kbelíku horké vody. Vodu s jarem následně nechte pár minut usadit, což někdy překážku změkčí dostatečně, aby se dala spláchnout. Pokud voda neodteče, bude načase použít gumový zvon.

Gumový zvon

Zvon na vyčištění záchodu by měl být dostatečně velký a pevný. Ideálně volte zvon vyrobený z gumy ve tvaru půlky koule, nebo s dostatečně velkým volným okrajem, aby se mohl dostatečně přisát. V zásadě se dá konstatovat, že čím větší zvon, tím větší tlak se na něj dá vyvinout. Zvon vnořte do mísy a zatlačte na něho směrem dolů – pomalu. Otvor do sifonu je zapotřebí mít úplně zakrytý a zvon musí být ponořený ve vody, aby vše fungovalo, jak má. Zvonem pumpujte vodu.

Silný drát

Pokud ani zvon nepomůže, použijte ohnutý silný drát, což funguje dobře v případě, že je překážka v zhruba 10-15 centimetrech odpadu. Konec drátu raději oviňte hadrem, abyste si nepoškodili záchodovou mísu. Pokoušejte se drátem otáčet, tlačit ho dovnitř a ven, aby se překážka v sifonu uvolnila.

Jedlá soda s octem

Bez zajímavosti není ani možnost použití jedlé sody a octa. Nasypte do záchodové místy jedno balení jedlé sody a následně pomalu přilévejte středně velkou láhev octa. Ocet však přidávejte velice pomalu, jelikož směs dost pění. Soda společně s octem tvoří směs, jež asistuje s rozleptáním organických překážek. Poslední variantou je použití speciálních chemikálií na čištění odpadu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.5/5 (4 hlasy)

Související články