Parkety

Vrzání parket - příčiny a způsoby oprav

Existuje mnoho věcí, které ve starším domě působí nemalé obtíže a určitou nervozitu obyvatel. Jedním z nich je i vrzání parket, které je nepříjemné především v nočních hodinách, kdy je každý zvuk slyšet o mnoho více a může probudit nejen spící děti, ale i rozštěkat vašeho domácího mazlíčka. Nepříjemností s vrzajícími parketami může být opravdu hodně, proto jsme se rozhodli sepsat článek, který řeší příčiny a způsoby oprav vrzajících parket

Čím brousit dřevěné parkety?

Správně položená a průběžně udržovaná parketová podlaha patří k nejtrvanlivějším přírodním podlahovým krytinám v historii lidských sídel. Například životnost masivních dubových parketových vlysů (s charakteristickou tloušťkou kolem 22 mm) přesahuje stovky let. Živoucím důkazem toho jsou podlahy v historických objektech, které pečlivě provedenou renovací získávají vzhled podlah právě položených. Právě ona takřka neomezená trvanlivost a snadná obnovitelnost povrchových úprav činí z parketových podlah hodnotu, kterou stojí za to ve svých domech uchovávat.

Jak se zbavit vrzání parket?

Ačkoli se před lety zdálo, že s nástupem plovoucích podlah parketám odzvonilo, populární jsou stále. Ve starých domech mohou opravené parkety perfektně dotvořit historický interiér, ale uplatní se i ve zcela moderně zařízených místnostech. Ale právě ve starších domech se můžete setkat s jedním nepříjemným jevem – vrzáním parket.

Renovace parket jak na to?

Dřevo je dřevo, i na podlaze. Jednou z nejpopulárnějších podlahových krytin jsou parkety. Najdete je na zámcích, v historických domech, ve starších činžácích i v novostavbách. Jednou za pár let je ale i parketám třeba věnovat větší renovaci, vrátit jim původní lesk a zbavit se i vrzání uvolněných parket.

Jak odstranit vrzání parket?

Parkety jsou základem krásných podlah už dlouhá staletí. Najdete je na zámcích, ve starších domech a bytech, ale také v novostavbách. Pokud rekonstruujete starší nemovitost, často stačí na parkety jen dát nový lak a krásná dřevěná podlaha může sloužit další dlouhé roky. Proto patří parkety stále mezi nejpopulárnější podlahové krytiny.

Ve starých domech je stačí jen natřít a podlaha je často krásnější než i ty nejmodernější podlahové materiály. Dřevo dává bytu hřejivost a zabydlenost. Ale jako všechno mají i parkety, zejména ty starší, jednu velkou vadu – vrzání.

Drátkování parket jak na to?

Podařilo se vám náhodou v bytě při rekonstrukci pod podlahou objevit původní parkety? Rozhodně byste toho měli využít, dřevěná podlaha je totiž nesmrtelná. Zaslouží si ovšem drobnou renovaci. Ta se dělá výbrusem. A jak na to?

Jak na vrzající parkety?

Parkety jsou i v současnosti velmi populární podlahovou krytinou. Ve starých domech je stačí jen natřít a podlaha je často krásnější než i ty nejmodernější podlahové materiály. Stejně jako ostatní dřevěné podlahy, i parkety evokují pocit tepla, takže po nich rádi chodíme i bosí. Mně třeba připomínají dětství a starý byt mých rodičů, kde se ještě topilo v kamnech na uhlí. Dřevěné parkety jsou prostě úžasné, až na to vrzání…

Jak vyčistit parkety? - 3 jednoduché návody

Ruční čištění parket není velkou vědou, stačí jen kartáč, hadr případně mop a čistič určený pro dřevěné povrchy. Tam, kde je znečištění větší, lze zkusit kápnout citrón.

Opravy dřevěných podlah - dřevěné parkety

Po podlaze chodíme téměř každý den. Podlaha tedy patří mezi základní a nejdůležitější stavební prvky vůbec. Nejen že ovlivňuje celkově naše zdraví, ale může působit i na váš majetek. Divíte se jak? Jednoduše. Je-li podlaha nerovná, či má různé trhliny, může postupem času způsobit bolesti jak kloubů, tak svalstva, nebudete se cítit klidně, spokojeně. Co se týče majetku, tak sami víte, že je-li nerovná podlaha, skříně, postele, komody a podobně nejsou v rovnováze a vy je musíte něčím podkládat. Tak abyste docílily rovnováhy. Ale je to jen provizorní řešení. Na to se nesmí zapomínat.