Možná máte i vy podobný problém. Máte krásnou kuchyň nebo koupelnu, ale hyzdí ji zašedlé spáry u kachliček. Přesto, že pravidelně uklízíte a kachličky drhnete, stává se to. Spáry časem zašednou a kazí dojem z jinak krásně naleštěné koupelny.
Možná máte i vy podobný problém. Máte krásnou kuchyň nebo koupelnu, ale hyzdí ji zašedlé spáry u kachliček. Přesto, že pravidelně uklízíte a kachličky drhnete, stává se to. Spáry časem zašednou a kazí dojem z jinak krásně naleštěné koupelny.
Kachličky není nutné hned přespárovat, ale můžete se jim pokusit vrátit svěžest podle jednoho z našich návodů. Některé prostředky na čištění spár, najdete nezvykle doma ve spíži nebo v psacím stole svých dětí.
Podle starých babských rad, na špinavé spáry zabírá kypřicí prášek do pečiva. Sáček prášku do pečiva smíchejte s troškou vody, udělejte kašičku a tu starým zubním kartáčkem naneste na zašlé spáry na kachličkách. Nechte pár minut působit a pak opláchněte vodou.
Stejný účinek jako prášek do pečiva má také jedlá soda nebo dokonce vanilkový puding. Opět platí stejný postup. Nasypat do misky, zalít troškou vody, pořádně zamíchat a můžete se pustit do práce.
Jedlou sodu můžete zkombinovat s octem. Ten účinek sody znásobí. Při práci s ním však dobře větrejte, jeho typická vůně je poměrně agresivní a mohla by vám podráždit sliznice.
Zašlé, původně bílé spáry, alespoň na čas spolehlivě vybělí obyčejná křída. Křídu rozdrťte, smíchejte s vodou na kaši a naneste do spár.
Připravte se na to, že všechny výše uvedené způsoby čištění vám zaberou trochu času. Musíte postupovat pečlivě, kousek po kousku kašičku malinkým kartáčkem nanášet. Pokud nějaké místo vynecháte, bude to vidět víc než původně.
Zašlé spáry v koupelně vyčistíte i s parním čističem. Horká pára špínu ze špatně dostupných míst vytlačí a vy ji potom jen lehce setřete vlhkým hadříkem. Vůbec se není potřeba obávat, že kachličky poškodíte. Bez problému tu chvilkovou dávku horkého vzduchu a páry snesou. Riziko, že kachličky parním čističem poškodíte je menší, než když se do čištění zašlých kachliček pustíte s nevhodným abrazivním prostředkem.
Na tyto výrobky, jako jsou tekuté písky, prášky, nebo jiné prostředky s mikrogranulemi dejte obzvlášť pozor. Zejména u lesklých kachliček s nimi můžete snadno poškodit glazuru kachliček a ty pak navždy ztratí svůj lesk.
Jestliže babské rady nefungují nebo jim nevěříte, můžete sáhnout po chemii. Některé hospodyňky nedají dopustit na obyčejné Savo. Savo, potažmo další podobné výrobky s bělícím účinkem spáry jistě vybělí. Musíte však být při jejich používání opatrní. Pokud budete přípravek používat neředěný, nesmíte ho nechat působit příliš dlouho. Jinak by se mohla narušit struktura spárovací hmoty a časem by se spárovačka mohla začít drolit.
Podle odborníků na úklid pak na špínu ve spárách spolehlivě zabere peroxid vodíku. Ten koupíte v malé lahvičce v každé lepší drogerii nebo lékárně. Stačí ho nastříkat do spár, nechat zhruba 15 minut působit a pak setřít navlhčeným hadříkem. V případě potřeby celý postup opakujte.
V lepších drogeriích nebo specializovaných prodejnách můžete koupit speciální přípravky na obnovu spár.
V obchodech se stavebními hmotami nebo v koupelnových studiích seženete také speciální aplikátory na obnovu spárovací hmoty. Některé z nich mají podobu fixu a práce s nimi je opravdu jednoduchá. A ve své podstatě spárovačku jen překreslíte.
Jiná vypadají obdobně jako krém na boty. Jsou v tubě, která má na svém uzávěru přidělanou houbičku. Tou pastu nanesete na spárovací hmotu a zbytek opatrně odstraníte navlhčeným hadříkem.
Myslete dopředu
Pokud novou koupelnu teprve plánujete, přemýšlejte nad barvou spárovací hmoty. Dávno pryč jsou doby, kdy jste v obchodech sehnali maximálně bílou spárovačku. Dnešní trendy přejí barvám. Na některých není špína tak vidět jako na bílé spárovačce. A správně vybraný odstín vám může ušetřit v budoucnu spoustu starostí.