Úvod  › 

Jak správně udit klobásy?

  

Klobásy patří k velmi oblíbeným pochoutkám, ale lidé často mají tendenci si je připravovat sami. Ovšem ne každý ví, jak správně udit klobásy. Ovšem produkty, jež si kupujeme v obchodech zatavené do fólií, často s uzením nemají nic společního. Uzení je asi nejlepší způsob tepelného zpracování masných výrobků. Díky látkám přítomným v kouři získají klobásy výbornou chuť a barvu. Kouř má navíc konzervační účinky. Dají se rozlišit tři typy uzení dle teploty kouře v udírně – uzení studeným kouřem (teplota do 25°C), uzení teplým kouřem (do 60°C) a uzení horkým kouřem (do 100°C).

Uzení studeným kouřem

Pro přípravu klobás využijeme uzení studeným kouřem. Možných postupů je samozřejmě celá řada, takže si popíšeme jen jeden z nich. Maso k uzení a přípravě klobás by se mělo zpracovávat až několik dní po porážce, až ve chvíli, kdy je již patřičně odleželé. Vychlazené klobásy se dají do třicetistupňové vody na dobu přibližně půl hodiny, kde se následně ohřejí na teplotu 20°C. U uzenin to ovšem může trvat o něco kratší dobu. Posléze se dají klobásy do udírny, kde je teplota kolem třiceti až čtyřiceti stupňů Celsia. Počkejte, než povrch klobásy oschne. V případě uzení studeným kouřem topte dřívím bez pilin.

Klobásy se udí i několik dní

Jakmile klobása oschne, měla by se teplota snížit na dvacet stupňů Celsia zasypáním ohně pilinami. Také si lze pomoci postříkáním pilin vodou nebo přímo jejich namočením v kyblíku. Klobásy je třeba udit poměrně dlouhou dobu. Minimální délka uzení je jeden den, nicméně mnohem častěji se udí dva až tři dny. Do ohně se také mohou přidat různé aromatické přísady – např. jehličí, švestkové dřevo apod. Uzení studeným kouřem se využívá hlavně ve chvíli, kdy chceme získat vynikající chuť a barvu. Kromě trvanlivých klobás můžete studeným kouřem udit i salámy jako třeba Herkules či Vysočina. Podobně lze připravit i uzenou kýtu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.25/5 (36 hlasů)