Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak dlouho udit bůček?

  

Nemusíte mít nijak velký hlad, a přesto stačí jen slovo a začnou se vám na jazyku neodbytně sbíhat sliny. Takovým zaklínadlem je kupříkladu výraz uzený bůček! Kdo by jen při vyslovení tohoto spojení necítil tu vynikající chuť na patře? Příprava takového bůčku však může být skutečnou alchymií. Jak dlouho je ideální udit bůček, abyste si na něm opravdu pochutnali?

Nejčastější chyby při uzení

Příprava bůčku není nijak složitá. Postačí bůček, sůl, česnek a nechat naložit. Jak dlouho však nechat tento bůček udit? Pokud ho budete udit příliš krátce, může se snadno stát, že bude syrový. V opačném případě můžete pro změnu zaplakat nad výdělkem ve chvíli, kdy bude černý jako starý škrpál. Jistě si také nikdo nepřeje, aby mu z jeho laskominy polovina během uzení odkapala.

Uzení teplým kouřem

Doba uzení musí být pochopitelně odvislá od velikostí kusů bůčku, které udíte. Jako ideální se udává velikost kusů o váze 1kg – 1,5 kg. Toto maso by se mělo udit teplým kouřem při teplotě mezi 60-80 °C, a to přibližně 6-10 hodin. V případě dodržení tohoto jednoduchého postupu byste měli mít dostatečnou záruku, že se na uzeném bůčku opravdu pochutnáte. Pamatujte také na to, že ještě před samotným uzením je nutné kousky masa důkladně osušit.

Uzení studeným kouřem

Další možností, která připadá v úvahu, je rovněž uzení zastudena. K tomu se hodí především větší kusy bůčku, přičemž doba nakládání bývá okolo dvou týdnů. Zde je třeba bůček průběžně kontrolovat, protože maso musí být stále potopené v nálevu, který nesmí zapáchat. Takové uzení pak trvá osm až deset dnů.

Je tedy jen na vás, jestli budete preferovat uzení studeným nebo teplým kouřem. Výsledek by však měl být pokaždé stejný. Na svém uzeném bůčku byste si měli skutečně pochutnat a právě doba uzení na tom má rozhodující podíl. Pamatujte na to!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.75/5 (36 hlasů)





Související články