Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Vlhké zdivo triky a tipy

  

Tento článek vám přiblíží, co je to vlhkost, jak se měří a jaké jsou dostupné metody v boji proti vlhkosti. Vlhkost je nutné mít pod kontrolou, jednak z důvodu našeho zdraví, ale i našeho majetku.

Prvně si musíme vysvětlit pojem vlhkost a jak vzniká.

Vlhkost patří mezi základní vlastnosti vody. Voda má tři skupenství a to plynné, kapalné, pevné. Vlhkost tedy řadíme do skupenství plynné a dá se vyjádřit procenty od 0 do 100 %. Vzniká působením tepla a prostředí. Ideálním příkladem je to, když si napustíte teplejší vodu do vany a zavřete dveře. Za chvíli již vidíte, jak se pára zvedá ke stropu a orosí se zrcadlo.

Jednoduché triky a pomůcky, jak se co nejšetrněji a nejrychleji zbavit vlhké zdi

  • Větrání. Tato metoda je účinnější, než samotné topení. Pravidelným větráním docílíte optimální cirkulaci vzduchu. Průvan vyžene vlhkost z bytu, ale i mikroventilace, kterou nejčastěji používáme v zimním období.
  • Sleduj kritická místa. Mezi taková kritická místa patří hlavně rohy stěn, ale i koupelny a kuchyně. Uvidíte-li na stěnách plísně, či houby, pomocí účinných chemických prostředků je zlikvidujete. Následuje opět větrání, kdy se docílíte změny vlhkosti.
  • Chemické prostředky. V hobbymarketech, ale i drogériích, či již v klasických hypermarketech, se můžeme setkat s prostředky, které napomáhají ke snížení vlhkosti. Jsou to různé tablety či pytlíčky, které nasávají vlhkost v bytě a přeměňují ji na vodu. Tyto prostředky bychom měli mít právě na oných kritických místech a čas od času bychom měli vyměnit tablety, či pytlíčky a vylít vodu.
  • Vysoušeče. Jsou to elektrické přístroje, které se nejčastěji používají při zatopených domech, ale i bytů. Díky nim můžete rychle a dokonale odstranit velké množství vody (vlhkosti).
  • Nutná rekonstrukce. Pokud ani jedna z uvedených metod není příliš účinná, musíte se rozhodnout pro rekonstrukci. Najít si odbornou firmu, která vám vyhodnotí kritická místa, a následně vám doporučí, jak postupovat, nebo zakoupit kvalitní materiály při izolaci, nebo rekonstrukci. Tato metoda patří k těm nejúčinnějším metodám v boji proti vlhkosti, ale za to finančně nejnáročnější.

Negativa a pozitiva vlhkosti

Mezi ty pozitivní vlastnosti patří léčba dýchacích cest. Je to spíše nepřímá vlhkost, která se inhaluje. Ti, kdo často trpí rýmou, či nachlazením si často dopřávají inhalaci teplé vody s bylinkami. Uvolní se tím rychleji dýchací cesty a s vhodnou kombinací bylinek se docílí zničení různých bacilů, virů. Dále se nám otevírají póry, kůže lépe dýchá a uvolňují se škodlivé látky z těla.

Nicméně, vlhkost sama o sobě má spíše více negativních vlastností, než těch pozitivních. Jak sami dobře víme, čím více vlhkosti, tím více máme různých plísní, bakterií, hub, která nepříjemně ovlivňují naše zdraví a navíc poškozují omítku, malbu, někdy i samotné vybavení domácnosti.

Vliv na zdraví

Dlouhodobá a nadměrná vlhkost nepříjemně působí na naše zdraví. A to jednak v podobě alergií, revmatismu, bolesti kloubů, ale i duševní pohody. Nejvíce jsou na tyto nežádoucí mikroorganismy náchylné děti a starší lidé.

Poškození majetku

Naše zdraví se penězi nedá vyčíslit, ale poškození majetku ano. Vlivem nadměrné vlhkosti v domě, či bytě dochází k trvalému poškození jak omítky, tak malby, ale i vybavení. Zvýšená vlhkost je často spojována se špatnou, či zastaralou izolací bytu, domu, ale i špatně odvedenou prací na novostavbách. Někdo chce rychleji bydlet, a při tom potřebuje ušetřit nějaké peníze. Tak zvolí ty nejlevnější materiály pro stavbu. Důsledek si v tom okamžiku asi neuvědomuje. Ale důsledek se dostaví během několika měsíců užívání, a to právě v podobě vlhkosti. Následná rekonstrukce dokáže pořádně vyvětrat vaši peněženku.

Jak poznám, že mám vlhké zdivo?

Jednoduše. Jednak pohledem, ale i dotykem dlaně na zeď. Na různých místech na zdi se nejdříve objeví malé flíčky, které se postupem času zvětšují. Tyto malé flíčky ani nemusíte vidět, ale díky špatné izolaci je zeď jako houba a z malých flíčků se stanou někdy až obrovské mokré fleky, které nelze již přehlednout. Navíc časem se na těchto mokrých místech daří houbám, plísním.

Dá se změřit vlhkost?

Ano. Nejběžnější a nejrychlejší způsob, jak si změřit vlhkost, je přístroj zvaný hydrometr neboli vlhkoměr. Tento údaj (budík) bývá součásti meteostanice, ale i na starších nástěnných hodinách. Existují čtyři skupiny vlhkosti a to: nadměrné sucho (pohybuje se od 10 do 30 % vlhkosti), ideální stav (od 40 do 60 % vlhkosti), nadměrná vlhkost (70 - 80 % vlhkosti), mlha (90 - 100% vlhkosti).

Digitální přístrojDigitální bezdrátový teploměr a vlhkoměr (Autor SuperFantastic CC)

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články