Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Co je potřeba pro to, aby skalka byla pěkná

  

Máte na zahradě skalku a máte pocit, že by chtěla trochu vylepšit? Nebo zatím žádnou nemáte a nevíte, odkud začít s přípravou? V článku najdete vše potřebné, ať už chcete tipy na vhodné rostliny a keře do skalek nebo správnou půdu k nim. Také se dočtete, jaké druhy kamenů je vhodné na skalku použít a jaká jsou pravidla pro jejich uspořádání. Nezapoměli jsme ani na osvětlení a dekorace pro útulnou atmosféru. A to nejdůležitější na závěr - jak skalku správně udržovat.

Druhy skalek 

Pokud zakládáte novou skalku, nejprve promyslete, jaký druh skalky postavíte. V opačném případě se může stát, že ji budete muset přeskládávat, když kameny nebudou plnit svou funkci. Jednotlivé skalky se liší nejen vzhledem, ale i rostlinami, které jsou na ně vhodné:

  • Stupňovitá skalka - asi nejčastější uspořádání skalky, kameny jsou naskládány tak, že tvoří patra, ve kterých jsou umístěny malé terásky pro rostliny.
  • Vrstevnatá skalka - na tento typ skalky se používají ploché kameny, které se staví nakoso a vytváří tak dostatek stínu pro rostliny. 
  • Suťoviště - není příliš rozšířené, ale jedná se o nejjednodušší skalku. Zakládá se jednoduše na ploše, ve které se vyhloubí jáma do hloubky alespoň 20 cm, vzniklá plocha se zasype vhodnou půdou na skalku, zapustí se kameny, které se nezapouští příliš do země, zbytek se doplní štěrkem a rostlinami.

Vhodné rostliny a keře na skalku

Rostliny na skalku se nejčastěji volí tak, aby skalka kvetla od jara do podzimu. Důležité je, aby byly rostliny i keře odolné vůči suchu. Zároveň hezky působí, když se rostliny volí tak, aby některé rostly do výšky, jiné tvořily krásná zákoutí. 

Mezi často používané rostliny a keře patří: netřesky, lomikameny, mateřídouška, rozchodník, kostřava, plamenky, zimostráz (buxus), skalník či brslen.

Správná půda na skalku

Ideální půdy na skalku jsou lehce propustné hlinitopísčité nebo písčitohlinité. U těžkých půd hrozí její přemokření a následná hniloba rostlin.

Druhy kamenů na skalku

Kameny ve skalce plní důležitou funkci, pomáhají rostlinám dýchat. Podle jejich zapuštěnosti do země ochlazují okolní půdu a vytváří tak mírně vlhké prostředí, které rostliny vítají. Kromě toho fungují jako drobné zastínění při vhodně zvolených a umístěných kamenech. 

Druhy kamenů, které se doporučují na skalku:

  • břidlice v tmavé barvě; 
  • opuka s pórovitou strukturou v nejrůznějších odstínech; 
  • měkký pískovec v žlutavé až hnědé barvě; 
  • travertin s děravou strukturou v široké paletě barev od béžové po hnědou; 
  • tufa ze sopečného popelu v barvě od světle žluté po oranžovou; 
  • vápenec s dobrou propustností vody ve světlých odstínech; 
  • tvrdá žula v šedavých odstínech, někdy s modrým odstínem.

Druh kamene by se měl volit i podle typu rostlin, které budou na skalce růst. Travertin je vhodný pro pěstování skalniček z vápencových oblastí. Žula a pískovec jsou kysele působící horniny.

Pravidla uspořádání kamenů pro každou skalku

  • kameny by měly zabírat asi polovinu plochy skalky, 
  • kameny by měly být zapuštěny do země alespoň ze třetiny, přičemž kameny se špatnou základnou alespoň z poloviny,
  • kameny by měly být hezky opticky uspořádány, aby vypadaly, že na sebe navazují a vytváří celek,
  • kameny vyskládávejte od největších po nejmenší, do volných prostor můžete použít kamennou drť, která pomáhá proti výskytu plevelů a zadržuje vláhu, celkově funguje jako mulč.

Osvětlení na skalku

Osvětlení skalky by se mělo volit takové, které bude nejen hezky vypadat, ale bude i funkční. Také je důležité při rozmisťování světel myslet na bezpečnost a osvětlení umisťovat tak, aby nepoškodilo rostliny a keře ve skalce. Mezi možnosti osvětlení patří bodová osvětlení, světelné řetězy a šňůry, nízká svítidla třeba v podobě venkovních lampiček či sloupková osvětlení. Většina svítidel lze koupit v solární podobě, což je na skalku velmi vhodné. Osvětlení se přes den nabije pomocí slunečního světla a po západu slunce se samo rozsvítí. Délka svícení pak závisí na tom, jak se přes den světla nabila.

Dekorace na skalku

Dekorací na skalku je celá řada, u jeho výběru záleží na velikosti a možnostech skalky, a pak už čistě na vašich preferencích. Do větší skalky lze umístit různé vodní zařízení, ať už vybudovat malý rybníček nebo pořídit kašnu či fontánu. Do klasičtějších skalek, které jsou spíše menší, se hodí dekorace v podobě různých sošek, zahradních váz, květináčů od keramických až po kamenné, zahradních truhlíků nebo ozdobných koryt z různých materiálů. Hezkou a originální dekorací jsou také dřevěná vědra. Fantazii se ale meze nekladou a můžete si vyrobit a použít vlastní dekorace. Dekorace je také možné obměňovat v závislosti na ročním období či svátcích - vánoční skřítky na Vánoce a zajíčky na Velikonoce.

A jak skalku udržovat?

Údržba skalky není vůbec složitá, i tak je ale důležité ji nepodceňovat. I když se na skalku sází rostliny, které jsou odolnější vůči suchu, je vhodné je pravidelné zalévat, nemělo by ale dojít k přemokření. Nutné je také pravidelně odstraňovat plevel, aby nebral vlhkost květinám. Také se musí čistit od popadaného listí a větviček.

Každou péči, kterou skalce věnujete, vám vrátí v podobě prosperujících rostlin i keřů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články