Úvod  ›   ›   › 

Jak odstranit starý silikon?

  

Koupelna je odpočinkovou zónou, která zároveň slouží jako jediná možnost úniku před okolním světem. Stačí jen pootočit klíčkem a relaxace v podobě horké koupele může bez jakýchkoliv obav začít. Vše ostatní zůstává za dveřmi a záleží pouze na vás, jakým způsobem svůj čas využijete. Problém nastává až ve chvíli, kdy je zapotřebí koupelnu renovovat, opravit nebo preventivně ošetřit. Pokud nepatříte mezi zručnější nebo alespoň informovanější kutily, je zapotřebí se v této oblasti trochu zdokonalit.

V koupelně sehrává důležitou roli kvalitní izolace, těsnění a další atributy zabraňující v zatékání vody a tvorbě plísní. Určitě moc dobře znáte pohled na odlupující silikon kolem vany, odkud na vás začínají vykukovat první známky plísňového projevu. Nenechte to zajít zbytečně příliš daleko a vezměte celou záležitost pevně do svých rukou. Nakonec zjistíte, že výměna starého silikonu za nový je otázkou jen několika málo minut.

Jak tedy odstranit starý silikon

Na malý moment se pozastavte a projeďte svou koupelnu zkoumavějším pohledem než obvykle. Určitě si povšimnete, že veškeré spoje sanitního příslušenství se zdí jsou zasilikované. V koupelnovém prostoru je totiž důležité zamezit vodě jakémukoliv zatékání. Jakmile se tak stane, poznáte to dle černých skvrn, což značí počínající tvorbu plísní, která je navíc zdravotně závadná.

Základní postup při odstraňování silikonu

  • Pokud se vám na silikonu ještě nezačala tvořit plíseň, znamená to, že není popraskaný a tudíž se do spoje nedostává žádná voda. Využijte toho a raději místnost řádně odvětrávejte, tím prodloužíte celkovou životnost silikonu a nebudete jej muset tak často měnit a opravovat.
  • Černá místa však značí, že se silikon dostává z formy, zde je nutné již přistoupit k radikálnějším opatřením.
  • Pokud nepomůže Savo či speciální čistič určený pro boj s plísní, musíte silikon jednoznačně odstranit.
  • Silikon se odstraňuje za pomocí speciální špachtle. Žádnou vědu v tom opravdu nehledejte. Buďte při odstraňování důslední a nezapomeňte na žádné popraskané či jinak zdeformované místo.
  • Rovněž se dá využít výhod chemického přípravku vystupující pod názvem odstraňovač silikonu, který se používá k odstranění starého nebo špatně aplikovaného silikonu. Přípravek stačí nanést na poždované místoa po deseti minutách působení silikon odstranit za pomocí špachtle.

Silikon nemusíte ze spár odstraňovat celý, tedy za předpokladu, že byla vytvořená plíseň pouze povrchová. Po použití odstraňovače silikonu lze vytřít jen část a aplikovat nový. Pojďme se teď podívat, jak se nový silikon správně aplikuje.

Jak nanést nový silikon

Ještě před samotnou aplikací nového silikonu si opatřete klasickou stavební pistoli na kartuši. Rovněž se v obchodech prodávají silikonové kartuše s integrovaným dávkovačem. Silikon naneste rovnoměrně po celé délce spáry a následně přejeďte gumovým klínem, či prstem namočeným v jarové vodě. Doporučujeme klín pro zajištění rovnoměrného vzhledu. Dávejte si velký pozor při práci prstem.

Ve své podstatě se jedná o rychlý proces, není zde žádný prostor pro velké pokusy. Odborníci utahují silikon na požadovaném místě jedním tahem, čímž je zajištěn maximálně hladký a rovnoměrný styling.

Odstranění starého silikonu vám za přítomnosti správných pomocníků nezabere více jak 15 minut. Z vlastní zkušenosti vám doporučujeme nepodceňovat sílu odstraňovače silikonu, který je pro tyto účely přímo stvořen. Zapomeňte na zdlouhavé odstraňování za pomocí zednické špachtle, žiletky nebo dokonce šroubováku a rozhodněte se pro cestu nejmenšího odporu. Využívejte potenciálu dnešní dobu plné dostupných informací a plnohodnotných rad. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.25/5 (12 hlasů)