Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Kde doma najít úložné prostory na (ne)potřebné věci?

  

Vánoční ozdoby a dekorace nebo třeba sportovní sezónní vybavení, stejně jako oblečení bývají často potřeba alespoň po nějakou dobu v roce někde skladovat. Chybějící prostory lze vyřešit různými způsoby tak, aby i v malometrážním bytě neubraly příliš místa. Kde a jak tedy nejlépe uložit momentálně nepotřebné věci?

Pokud doma nemáte dostačující prostory, pořádně se rozhlédněte. Zvažte, kde by se dalo využít volná místa, jakou máte výšku místností a také kolik dalšího prostoru opravdu využijete. Také jsou důležité podmínky jako vlhkost, slunce, prašnost a podobně.  

V rodinných domech záleží na stavu prostor 

Rodinné domy mívají tři věci, které u bytu nebývají, a to je sklep, půda a schody. Záleží ale na tom, v jakém stavu jsou a v jakých podmínkách tam budou naše věci uloženy. 

  • Sklep může být vlhký a tím pádem i náchylný k plísním. V takovém případě je dobré ho zrekonstruovat a věci skladovat v odolných vacích. Také je často využíván pro skladování potravin a vypěstované úrody. Zde záleží na velikosti, v případě větších prostor je dobré je rozdělit a menší části, přičemž v každé skladujete něco jiného. 
  • Půda může být také někdy vlhká, z rodinných domů navíc pomalu mizí, jelikož si lidé v patře budují ložnice a pokojíčky.  
  • Schody se dají z hlediska úložného prostoru využít hned dvěma způsoby. Prostor pod nimi můžete využít jako komoru. Lze zde vyrobit police, regály nebo využít úložné boxy, které naskládáte pod sebe podle schodů. Do samotných schodů jde pak zabudovat šuplíky, které budou schované v jednotlivých schodech. 

Prostor v bytě využijte na maximum 

Samozřejmost, že k bytu náleží sklep, je dnes už minulostí. Navíc je to celkem rizikové místo, kde snadno o věci přijdete. Pokud máte lodžii, můžete zde sice něco uskladnit, ale je tu opět riziko vlhkosti a nadměrného slunečního svitu. Také lze tento prostor daleko lépe využít pro místo relaxu. Kde tedy najít volné prostory? 

  • Komora v bytě může být skvělá věc. Pokus takovou místnost nemáte, můžete využít různé výklenky. Stačí do nich pořídit, popřípadě vyrobit vhodné police či regály. Celý výklenek pak oddělíte jednoduchým závěsem a máte spoustu místa navíc. 
  • Vestavěná skříň je ideální řešení pro jakýkoliv byt. Pokryje stěnu až ke stropu a zároveň zabere velmi málo místa a nenaruší pokoj. Je pak schopna pojmout většinu vašich věcí, včetně těch, které zrovna nepoužíváte. Při použití zrcadlových dveří dokáže i malou místnost krásně opticky zvětšit. 
  • Nástěnná skříň může být řešením také. Můžete ji zavěsit kamkoliv, nejlepší je pak přímo pod strop. Získáte tak prostory, které vám neuberou žádné místo na zemi.  

Místo je nahoře i dole 

Ať už v domě nebo v bytě, vysoké stropy vám poskytnou spoustu místa. Jejich snížením můžete získat volný prostor pod původním stropem. Zde pak uložíte vše nepotřebné na ploše, které se téměř může rovnat i celkové ploše bytu. Také u země můžete najít volná místa. Pod postele můžete použít šuplíky na kolečkách, kde můžete uložit všechno možné, včetně oblečení a hraček, což může být příjemné a přehledné nejen pro děti. Postele přímo s úložným prostorem jsou také dobré, stejně jako volné místo v sedací soupravě nebo kuchyňské lavici. 

U skladování jakýchkoliv věcí myslete hlavně na organizovanost. Poskládané věci vždy zaberou méně místa. K uložení lze využít nejen vakuové pytle, které zmenší objem skladovaných věcí, ale i různé boxy, které lze naskládat a vše bude vypadat urovnané. Pokud je navíc popíšete, už nebudete nic hledat. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články