Úvod  › 

Jak položit drenážní hadice?

  

Správně položený drenážní systém pomůže odvést vodu ze základů domu a může vám odstranit potíže s vlhnutím. Samotná drenáž potíže s vlhkostí nevyřeší, ale v kombinaci s podřezáním a dodatečnou hydroizolací základů či injektáží stěn může přispět k odvlhčení domu. Odvedení vody od základů domu prospěje i ve chvíli, kdy není spojeno s dalšími radikálními postupy. Drenážní systém se dá udělat bez složitějších zásahů do konstrukce stavby a klidně se dá udělat i vlastními silami. Ovšem základem všeho je správné položení drenážní hadice, protože v opačném případě může nadělat více škody než užitku.

Drenážní výkop

Drenážní výkop se musí udělat po celém obvodu základů nebo kdekoliv ve volném terénu, jenž potřebujete odvodnit. Výkop se dělá přibližně na šířku lopaty a musí se počítat s vyspádováním, které umožňuje odtékání vody v drenážní trubce kýženým směrem. Drenážní výkop je potřeba vyplnit většími kameny, na což se uloží vrstva menších kamenů a horních cca pět cm tvoří vrstva hlíny, jež se nakonec zatravní. V současnosti se nejvíce využívají perforované drenážní roury uložené na dně výkopu, jež se následně zasypou hrubým štěrkem a zahrnou zeminou.

Kvůli odvětrání nad povrchem

Výkop by se měl nacházet nejméně osmdesát cm od základů. Musí se vyhloubit k patě základů, ale ne o moc hlouběji, aby se podloží pod základy nenarušilo moc svižným vysycháním. Drenážní trubka se klade ve spádu směrem, kterým se hodí nasměrovat odtékající vodu. Horní konec drenážní hadice nebo trubky se kvůli odvětrávání vyvádí nad terén. Výkop by se určitě měl vyložit geotextilií, aby se zabránilo prorůstání kořenů a narušování drenážního systému vegetací.  Rozhodně se ale nedoporučuje obalovat geotextilií samotnou drenážní trubku, jelikož potom by se otvory v drenážní hadici či trubce mohly ucpat a systém by následně přestal správně fungovat. Neměli byste zapomenout ani na umístění krytů proti hlodavcům a dalším živočichům na obou koncích vyvedených nad terén. Takové kryty se prodávají na míru k jednotlivým drenážním hadicím.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.56/5 (9 hlasů)